eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Vláda: Tepelné čerpadlá by mohli byť oslobodené od poplatkov za využívanie vôd


Tepelné čerpadlá typu voda-voda by mohli byť oslobodené od odvádzania platieb a poplatkov za využívanie energetického potenciálu povrchových a podzemných vôd. Vyplýva to z novely vodného zákona z dielne Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, ktorú v stredu schválila vláda.

Cieľom návrhu je podľa rezortu odstránenie legislatívnych bariér pri využívaní systémov tepelných čerpadiel. ,,Plánom Európskej komisie je zdvojnásobiť mieru zavádzania tepelných čerpadiel v nasledujúcich piatich rokoch. Zároveň vyzvala členské štáty, aby v plnej miere využili opatrenia, ktoré by znížili bariéry pri prechode na čistú energiu, ako je využívanie tepelných čerpadiel,“ priblížil evirorezort.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Premiér Robert Fico (Smer-SD) /zdroj: tasr
  2. polícia SR

Veľmi dôležitý posun vpred

Zároveň doplnil, že najvyššiu efektívnosť a najvyššie úspory primárnej energie je možné dosiahnuť práve pri systémoch tepelných čerpadiel voda-voda. ,,Je to veľmi dôležitý posun vpred. EÚ všeobecne chce, aby sme sa posúvali k ekologickému využívaniu vody. Či už pri chladení alebo ohreve,“ podotkol šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS). Slovensko je podľa jeho slov v tomto ohľade ďaleko za ostatnými štátmi.

V súčasnosti zavedená povinnosť

Rezort pripomenul, že na Slovensku je v súčasnosti zavedená povinnosť odvádzať platby a poplatky za využívanie vôd pri tepelných čerpadlách systému voda-voda, ktoré majú podľa zákona slúžiť ako finančná náhrada za užívanie vôd. Tieto poplatky sú príjmom štátneho Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vláda: Tepelné čerpadlá by mohli byť oslobodené od poplatkov za využívanie vôd

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: