eReport.sk
Richard Raši
Podpredseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Richard Raši. Foto: eReport

Hlas-SD: Vláda ohrozuje investície z plánu obnovy. Budeme medzi piatimi najhoršími?

Vláda ohrozuje investície z plánu obnovy. Tvrdí to mimoparlamentná strana Hlas-SD. Dôvodom je podľa nezaradeného poslanca Národnej rady SR a podpredsedu strany Richarda Rašiho neplnenie termínov, ktoré vláda stanovila. Podľa poslanca ide približne o miliardu eur, ktorú bude SR musieť vrátiť Bruselu. Raši to uviedol v stredu na tlačovej konferencii.

„Teraz sa dostávame ku krajinám, ktoré možno budú medzi piatimi najhoršími, ktoré plán obnovy nedokážu čerpať. Budeme medzi krajinami, ktoré najväčšiu časť peňazí, možno až miliardu, podľa vyjadrení šéfky plánu obnovy na úrade vlády, pani Vašákovej bude musieť vrátiť,“ uviedol Raši.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Čaputovej priorita Ukrajina?
  2. Pellegrini apeluje na Čaputovú
  3. Žije na tom istom Slovensku?

Nesplnené úlohy

„Plán obnovy nemôže byť pod vedením niekoho, kto je premiérom, ministrom zdravotníctva, ministrom financií a zároveň predsedom vznikajúcej strany OĽANO dva. Pod vedením niekoho, kto nemôže venovať toľko času, koľko si plán obnovy vyžaduje. Plán obnovy si totiž vyžaduje ministra na plný úväzok 24 hodín denne a sedem dní v týždni, aby sa mohol stihnúť,“ dodal poslanec.

„Keď niekto hovorí o tom, že nemocnicu na Rászochách stihnú postaviť, tak ako sa má urobiť, tak vedome klame,“ uviedol Raši v reakcii na implementáciu plánu obnovy súčasnej vlády. Jednou z nesplnených častí plánu obnovy je aj nákup sanitiek pre štátne záchranné zdravotné služby alebo rekonštrukcia štátnych záchranných zdravotných služieb. „Nezačali vôbec nič,“ zhodnotil poslanec na základe semaforu plánu obnovy na vozidlá záchrannej zdravotnej služby.

Zavádzajú vraj verejnosť

Programový tím pracuje voči verejnosti s iným harmonogramom, ako sa zmluvne dohodol s dodávateľom projektovej dokumentácie. Vyzdvihol to Raši z vládneho materiálu s krízovými opatreniami na to, aby SR neprišla o peniaze v množstve, aké hrozí. Podľa slov poslanca kompetentní zavádzajú verejnosť.

„Chceme upozorniť aj vládu SR, aj premiéra Eduarda Hegera, že keď bude všetko preverovať dostatočne dlho, tak do týchto nemocníc nedôjde ani jedno euro. Pretože plán obnovy má striktné kritériá. Prvý kvartál 2024 hovorí o tom, že sa musí začať stavať. A keď budú analyzovať a predlžovať to, tak sa nikdy stavať nezačne,“ zdôraznil Raši.

Upozornil aj na neplnenie komponentu 17 plánu obnovy – digitalizácia verejnej správy. Ten má na starosti rezort Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR. „Pani Remišová naplánovala 350 miliónov eur a vydala výzvy v objeme jednej tisíciny. Čiže 0,1 % toho, čo si naplánovala,“ vyčíslil Raši.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hlas-SD: Vláda ohrozuje investície z plánu obnovy. Budeme medzi piatimi najhoršími?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti