eReport.sk
Študenti počas protestného pochodu Univerzity Komenského proti novele vysokoškolského zákona v Bratislave v utorok 16. novembra 2021.
Ilustračná snímka Foto: tasr

Vláda má problém: Školskí odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť, hrozia aj nátlakovými akciami!

Vláda sa nám smeje do očí, porušila svoje sľuby! Toto odkazujú školskí odborári súčasnej koalícii pod vedením premiéra Eduarda Hegera (OĽANO). Rada Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) na Slovensku vyhlásila v utorok štrajkovú pohotovosť a vyzýva vládu SR, aby začala bezodkladne riešiť nepriaznivú situáciu v oblasti vzdelávania. A to predovšetkým zvýšením finančných zdrojov na zlepšenie finančného ohodnotenia všetkých zamestnancov školstva a vedy.

Odbory žiadajú desaťpercentnú valorizáciu platov všetkých zamestnancov školstva a vedy, úpravu tarifných tabuliek nepedagogických zamestnancov tak, aby sa začínala minimálnou mzdou, a zachovanie doterajších benefitov. Ak sa tak nestane, nebude podľa nej zaručený sociálny zmier a zamestnanci školstva nevylučujú ani nátlakové akcie. Informoval o tom Juraj Stodolovský z OZPŠaV na Slovensku.

Členovia Rady OZPŠaV na Slovensku a zástupcovia partnerských reprezentatívnych organizácií vyjadrujú nespokojnosť s návrhom zástupcov vlády SR v rámci tretieho kola kolektívneho vyjednávania o kolektívnej zmluve vyššieho stupňa na rok 2022. Ponuku na trojpercentnú valorizáciu platov v roku 2022 od 1. júla 2022 a jednorazový platový bonus v hodnote 350 eur považujú za absolútne nedostatočnú.

Pre súčasnú vládu malo ísť o jednu z priorít

Táto ponuka podľa nich znamená porušenie sľubov, ktoré im koaličné strany dávali pred voľbami, ako aj z programového vyhlásenia vlády SR, kde vláda deklarovala rozvoj výchovy a vzdelávania ako jednu zo svojich priorít, ale aj výrazný pokles reálnych platov spôsobený tohtoročnou 0-percentnou valorizáciou a zvyšujúcou sa infláciou.

Poukazujú tiež na neprimerane nízke platové ohodnotenie zamestnancov v školstve vzhľadom na ich kvalifikáciu a spoločenskú dôležitosť ich práce, čo má za následok ich nedostatočné spoločenské postavenie, neporovnateľne nízke financovanie školstva a vedy na Slovensku v porovnaní s vyspelými štátmi OECD a priemerom v štátov EÚ, ale aj prepad ďalších tarifných tried a stupňov pod úroveň minimálnej mzdy spôsobujúci znevýhodnenie zamestnancov s vyššou kvalifikáciou, zodpovednosťou a náročnosťou práce.

V niektorých regiónoch pomaly vraj nebudú učitelia

Vo vyhlásení sa uvádza, že zamestnanci pracujúci na všetkých typoch a úrovniach škôl a školských zariadení na celom Slovensku sú sklamaní z postoja vlády SR k riešeniu najvážnejších problémov, ktorými trpí slovenské školstvo a jeho zamestnanci. Poukazujú na to, že financovanie školstva je nejednotné, čo spôsobuje neefektívne využívanie zdrojov a diskrimináciu pri odmeňovaní. „Absolventi stredných škôl odchádzajú za štúdiom do zahraničia, kde nachádzajú kvalitnejšiu infraštruktúru a lepšie ohodnotené uplatnenie. Záujem o učiteľské povolanie klesá a v niektorých regiónoch nebude mať čoskoro kto zabezpečovať výchovu a vzdelávanie,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Ponuku od vlády vnímajú ako výsmech

Po takmer dvoch rokoch boja s pandémiou vnímajú zamestnanci školstva ponuku vlády ako výsmech a porušenie sľubov, ktoré im koaličné strany dávali pred aj po voľbách. Členovia Rady OZPŠaV na Slovensku a zástupcovia partnerských reprezentatívnych organizácií v rezorte tvrdia, že si uvedomujú vážnosť situácie, ktorú spôsobila pandémia. „Vidíme však neefektívne nakladanie s finančnými prostriedkami štátu a neschopnosť vlády prijímať zásadné rozhodnutia, ktoré by umožnili čerpať značné prostriedky z fondov EÚ. Zároveň poukazujeme na to, že školstvo je spolu so zdravotníctvom na pokraji svojich možností a bez urýchleného riešenia najvážnejších problémov môže čoskoro dôjsť k ohrozeniu funkčnosti týchto dvoch základných pilierov, ktoré sú do budúcna predpokladom dobre fungujúcej, vzdelanej a sociálne-spravodlivej spoločnosti,“ uzavreli vo svojom vyhlásení.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zapadnutý autobus v závejoch na ceste medzi obcou Ploské a jej časťou Ortáše 11. februára 2021.
  2. Peter Pellegrini za rečníckym pultom počas tlačovky Hlasu.
  3. Študenti počas protestného pochodu Univerzity Komenského proti novele vysokoškolského zákona v Bratislave v utorok 16. novembra 2021.

Ako v reakcii uviedla hovorkyňa premiéra Eduarda Hegera Ľubica Janíková, pred niekoľkými dňami sa na Úrade vlády SR uskutočnilo tretie kolo kolektívneho vyjednávania týkajúce sa zamestnancov vo verejnej a štátnej správe na rok 2022.

Hovorkyňa premiéra: Dostali ponuku, vyžiadali si čas

„Štát prišiel s ponukou na zvýšenie platov zamestnancov štátu o tri percentá v roku 2022 od 1. júla 2022. Zamestnanci by zároveň mohli získať jednorazový platový bonus 350 eur, ktorý by bol v štátnej správe vyplatený v januári 2022 a v samospráve do 30. júna 2022,“ informovala s tým, že zamestnanci dostali konkrétnu ponuku a vyžiadali si čas na prerokovanie tohto návrhu.

Verejnosť bude Úrad vlády SR informovať po tom, ako vznikne definitívna dohoda.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vláda má problém: Školskí odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť, hrozia aj nátlakovými akciami!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti