Racionálne rozmýšľajúci človek sa právom pýta: Kam sa tento svet uberá? Otázka je na mieste v momente, ak sa rozprávame o viac ako dvoch pohlaviach (liberáli ich vidia už viac ako 70!), ale aj vtedy, ak niekto nevie, či je muž alebo žena. A práve takýto „človek“ vyhral piesňovú súťaž Eurovízia. Kto si pozrie a porovná pieseň, ktorá vyhrala v tomto roku a pred polstoročím, keď na najvyšší piedestál vystúpila dnes už legendárna skupina ABBA, ten sa celkom logicky pýta, či toto je ešte o umení.
Eurovízia sprevádzaná kontroverziami
Víťazom piesňovej súťaže Veľká cena Eurovízie sa na rok 2024 stal švajčiarsky nebinárny rapper Nemo so skladbou „The Code“. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA. Nemova víťazná pieseň The Code predstavuje zmes drum and bassu, opery, rapu a rocku. Rozpráva o spevákovej ceste za sebapoznaním ako nebinárne osoby. Nebinárny rod (iné názvy: nevhodne nebinárne pohlavie, genderqueer; angl. non-binary [gender]) je podľa wikipedia.com rodová identita, ktorá sa vymyká z klasického binárneho systému (žena a muž). Non-binary osoba sa necíti ani ako žena, ani ako muž. Nebinárny rod je kultúrne a niekde aj právne uznaný vo viacerých krajinách sveta.
Eurovízia sa v tomto roku vo švédskom meste Malmö a bola poznamená aj kontroverziu okolo účasti izraelskej speváčky Eden Golanovej, ktorá vyvolala protesty pred dejiskom súťaže, štadiónom Malmö Arena. Časť aktivistov a verejnosti žiadala, aby interpretovi z Izraela z dôvodu vojny v Pásme Gazy tento rok vôbec nebola umožnená účasť na hudobnom festivale. Organizátori Eurovízie navyše v sobotu zo súťaže diskvalifikovali holandského speváka Joosta Kleina. Dôvodom bola sťažnosť členky produkčného štábu, ktorá speváka obvinila zo zastrašovania.
Postup organizátorov ostro kritizovala holandská televízna a rozhlasová spoločnosť Avrotros, ktorá tento trest označila za príliš prísny a neprimeraný. Vystúpenia niektorých spevákov boli navyše sprevádzané viacerými kontroverziami. Veľkého finále súťaže sa zúčastnili zástupcovia z 25 krajín: Arménska, Británie, Cypru, Estónska, Fínska, Francúzska, Grécka, Gruzínska, Chorvátska, Izraela, Írska, Litvy, Lotyšska, Luxemburska, Nemecka, Nórska, Portugalska, Rakúska, Slovinska, Srbska, Španielska, Švajčiarska, Švédska, Talianska a Ukrajiny. Slovensko na Eurovízii opakovane nereprezentoval nikto.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
KOMENTÁR Šialené? Víťazom Eurovízie sa stal nebinárny švajčiarsky rapper Nemo