Konferencia biskupov Slovenska (KBS) aj napriek pôvodne odmietavému postoju zmenila minulý víkend pravidlá pre návštevu pápeža Františka na Slovensku. Namiesto povolenej účasti iba pre očkovaných, sa teraz podujatia budú konať vo formáte OTP (očkovaní, testovaní a po prekonaní ochorenia COVID-19). Virológ Boris Klempa bije na poplach a avizuje, že sa príchod pápeža môže zmeniť na superšíriteľskú akciu.
Zmeny pravidiel pritom nastali takpovediac na poslednú chvíľu, iba týždeň pred návštevou hlavy katolíckej cirkvi u nás. „Pre návštevníkov v režime OTP budú na podujatiach v Prešove, Košiciach a Šaštíne vytvorené vlastné sektory s vlastnými vstupmi, všetko v zmysle platných vyhlášok,” spresnili z tlačovej kancelárie KBS.
Antigénové testy sú na nič
Virológ Slovenskej akadémie vied (SAV) Boris Klempa sa s novými nastaveniami prijatými za pochodu veľmi nestotožňuje. „To nie je dobrá zmena, je to chyba a samozrejme to zvyšuje riziko superšíriteľskej udalosti. A to nielen v zmysle, že tam budú aj nezaočkovaní, ale hlavne aj v tom zmysle, že vplyvom tej zmeny asi ten počet účastníkov masívne narastie, čo teda samé o sebe už je riziko,“ vyhlásil Klempa pre eReport.
Jediné na čo by sa dal brať ohľad je zabezpečenie dostatočnej plochy, aby tá hustota ľudí nebola príliš vysoká, ale mám obavu,
upozorňuje Boris Klempa.
Podčiarkol, že na podujatia príde množstvo nakazených ľudí. „Plus ten režim testovaných už je v tejto situácii s delta variantom a s tými nastaveniami ako sú – maximálne 72 hodín starý PCR test a max 48 hodinový antigénový test – je naozaj veľmi slabé sito. Takže tie riziká sú určite výrazne vyššie v takomto nastavení,“ porovnal ich s predchádzajúcim nastavením.
Prečo malo veľký zmysel pôvodné nastavenie? Ak by totiž podľa Klempu povolili vstup iba na základe PCR testu, to je prakticky neuskutočniteľné.
Zdôraznil, že najväčšie riziko predstavujú rýchlotesty. „Antigénové testy s dvojdňovou dobou platnosti sú v tejto chvíli takmer by som povedal, že až zbytočné. Ale ak by povolili vstup iba na základe PCR testu, to je prakticky neuskutočniteľné. Takže práve preto malo veľký zmysel to pôvodné nastavenie – že len očkovaní mohli prísť,“ myslí si lekár špecialista.
Neverím, že ľudia budú v rozostupoch
„Možno čo by malo opodstatnenie a bolo racionálne pridať ľudí čo covid prekonali pretože pri nich sa ukazuje, že sú podobne, podľa niektorých štúdií dokonca lepšie, chránení ako očkovaní. Na tom je nejaká racionalita a rozšírenie o nich by som pokladal za vcelku rozumné, ale to to rozšírenie o testovaných mi pripadá ako veľké riziko. Hlavne v tej kombinácii s tým vysokým počtom účastníkov,“ priblížil Klempa.
Treba však popredu povedať, že situácia sa bude v najbližších dňoch zhoršovať a zhoršovala by sa aj bez tejto udalosti,
podčiarkol známy virológ.
Pochybnosti u neho vzbudzuje aj schopnosť kompetentných vymôcť si dodržiavanie všetkých prijatých opatrení počas akcií s pápežom. „Jediné na čo by sa dal brať ohľad je zabezpečenie dostatočnej plochy, aby tá hustota ľudí nebola príliš vysoká, ale mám obavu, že s týmto tí organizátori už teraz príliš veľa nenarobia. Aj keď vyčlenia ľuďom veľkú plochu reálne neverím, že vďaka tomu budú stať v nejakých väčších odstupoch,“ pochybovačne vyhlásil virológ.
Viac o návšteve pápeža na Slovensku sa dočítate tu:
Dodáva, že riziko šírenia je veľké a pravdepodobnosť, že z toho bude superšíriteľská udalosť je taktiež veľká. „Treba však popredu povedať, že situácia sa bude v najbližších dňoch zhoršovať a zhoršovala by sa aj bez tejto udalosti. Takže zase nemyslím si, že bude dobré ak sa v budúcich týždňoch bude zvaľovať vina len na túto udalosť,“ uzavrel.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Virológ Klempa o príchode pápeža: Neverím, že ľudia budú v rozostupoch, hrozí superšíriteľská akcia!