Rakúsky expert na obranu Gustav Gressel z think tanku „European Council on Foreign Relations“ si myslí, že konflikt a vojna medzi Ukrajinou a Ruskom bude dlhodobou záležitosťou. Vzťahy medzi krajinami majú byť tak komplikované, že ich nebude možné vyriešiť len jednoduchou dohodou o mieri. Tvrdí, že aj keby Ukrajina dokázala získať naspäť každý jeden centimeter svojho územia. Nezmení to na fakte, že s Ruskom bude udržiavať nepriateľské vzťahy.
Rakúsky obranný expert
„Nedokážeme, samozrejme, predvídať, ako a kedy sa konflikt skončí, aj po ňom však napätie v regióne zrejme pretrvá. Aj keby Ukrajina oslobodila každý centimeter svojho územia, Rusko bude naďalej jej susedom a zostane jej nepriateľom. Ide nepochybne o dlhodobú záležitosť. Niektoré európske krajiny stále opakujú argument, že o pár mesiacov bude po všetkom. Lenže to počúvame od marca a evidentne to nie je pravda,“ povedal Gressel pre Denník N.
Zostane EÚ v konflikte irelevantnou?
Práve pozícia Európskej únie je v súčasnosti v konflikte veľmi zaujímavá, aj keď nie práve výhodná. EÚ má dlhodobý a zjavný problém s definovaním a presadzovaním svojich vlastných strategických, obranných, či obchodných záujmov. Z väčšiny vojen v Európe od čias 1. svetovej vojny profitovali naši partneri z USA. Európa bola v prípade oboch doterajších svetových vojen len trpiacim bojiskom, zatiaľ čo USA na týchto vojnách rástli. EÚ by aj z dôvodu posilnenia svojej pozície v konflikte mala podľa Gressela myslieť viac dopredu.
„Presadzovali sme preto myšlienku, že s nejakou štrukturálnou podporou Ukrajiny musíme prísť sami. A keď začneme užšiu spoluprácu na úrovni spravodajcov či kybernetickej bezpečnosti, postupne sa možno prepracujeme až k priemyselnej spolupráci v oblasti obrany. Vojna na Ukrajine teraz trvá už niekoľko mesiacov a je viac než zrejmé, že sme túto otázku mali začať riešiť omnoho skôr,“ konštatuje.
Opäť nepočuť slovo mier
Problémom ale je, že aj niektorí kvalitnejší experti ako Gressel sústredia svoju odbornosť na hľadanie riešenia pre dodávky zbraní do konfliktu. Nie však pre zefektívnenie mierových rokovaní. Gressel dokonca kritizuje aj to, že sa na Ukrajinu dodáva skôr staršia technika, ktorá je v krajinách EÚ a NATO už pomaly na odstrel.
Mohlo by vás zaujímať:
„Jedným z hlavných dôvodov je vnútorný rozpor vo Washingtone, pretože Biely dom nechce zasahovať do národných diskusií o tom, aké vojenské vybavenie Ukrajine posielať. Po druhé však ide aj o to, že táto kontaktná skupina funguje na úplne dobrovoľnej báze. Čo vám trčí v garážach a už to nespotrebujete, pošlete na Ukrajinu. Čo je v poriadku, ale na víťazstvo v dlhej vojne to vážne nestačí,“ uvádza Gressel. „Tento začarovaný kruh sa dá prelomiť iba vtedy, keď dáte dokopy čo najviac zákaziek naraz, vznikne jedna koncentrovaná objednávka a tiež akýsi dlhodobý záväzok k výrobe. To sa však nedeje. Vyžadovalo by si to totiž politické vedenie a Američania, Nemci ani Francúzi niečo podobné nie sú ochotní robiť,“ dodáva. Zo slov odborníka je viacero vecí. Veľké krajiny NATO nie sú v skutočnosti úplne stotožnené s otvoreným a výrazným zasahovaním do vojny.
Ukrajinu označuje za kladného hrdinu
Vojna prináša väčšinou neľudské činy na všetkých stranách konfliktu. Rakúsky expert sa však na konflikt pozerá zjavne ako na súboj dobra so zlom. Sám však zároveň priznáva, že reálny svet nie je rozprávkou.
Rakúsky expert na obranu hovorí: „Dnes sa bojuje na Ukrajine a všetci máme podľa mňa trochu pocit, že ide o akési filmové predstavenie hrdinských Ukrajincov. Ak by to bol film, viete, že na konci zvíťazí kladný hrdina. Lenže toto je realita a v nej nikdy netušíte, kto vyhrá, najmä nie v prípade, keď pre to nič neurobíte. Zdá sa mi, že máme veľký problém tomu porozumieť. Všetko, čo robíme, sú polovičaté opatrenia, a to zo strany Američanov aj Európanov,“ pokračuje expert. „Podobné otáľanie a polovičaté riešenia mi prekážajú a v tejto vojne nie je nikto bez viny – ani Washington, hoci sú americké opatrenia, samozrejme, omnoho pôsobivejšie než európske, keďže majú väčšiu armádu, lepšie spravodajské služby, viac satelitov a oveľa rozvinutejšie schopnosti. Aj v Spojených štátoch však ide o akúsi politiku nezasahovania, v rámci ktorej medzi ministerstvom zahraničia, Bielym domom a ministerstvom obrany panujú ohľadom Ukrajiny veľké spory,“ dodal Gressel.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Rakúsky expert na obranu Gressel: Vinu vo vojne na Ukrajine nesie aj Washington!