eReport.sk
Skúšali to na nás už počas covidu
Maďarský premiér Viktor Orbán. Zdroj: tasr/ap

Viktor Orbán chce meniť maďarskú ústavu: Pedofilní páchatelia nemôžu dostávať milosť!

Maďarský premiér Viktor Orbán vo štvrtok oznámil zámer presadiť zmenu v ústave, ktorá odsúdeným zneužívateľom detí znemožní získať milosť.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Americký prezident Joe Biden prijal pozvanie od britského kráľa Karola III. na návštevu Spojeného kráľovstva. V stredu to oznámil Biely dom,
  2. Ruský prezident Vladimir Putin.
  3. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal dekrét, ktorým prepustil viacero vysokopostavených generálov Národnej gardy.

Milosť Novákovej

Orbán tým reagoval na polemiku, ktorú vyvolala milosť udelená prezidentkou Katalin Novákovou bývalému zástupcovi riaditeľa detského domova Endremu K. Ako informovala agentúra AFP, Endre K. pomáhal kryť svojho šéfa, ktorý v domove sexuálne zneužíval deti a mladistvých.

Viaceré z obetí odsúdili Novákovej rozhodnutie prijaté ešte vlani v apríli – v predvečer návštevy pápeža Františka v Maďarsku – a zverejnené minulý týždeň spravodajským serverom 444.

Proti udeleniu milosti Endremu K. protestovali všetky opozičné strany, pričom väčšina z nich vyzvala Novákovú – členku nacionalistickej Orbánovej strany Fidesz a blízku spojenkyňu premiéra –, aby odstúpila. Na piatok je naplánované zhromaždenie pred prezidentským palácom.

Bez zľutovania

Orbán sa vo štvrtok v statuse na sieti Facebook priamo nevyjadril ku kontroverzii, ale povedal, že pre pedofilov by nemala existovať žiadna milosť. Dodal, že v mene vlády predložil ústavný dodatok, ktorý má znemožniť omilostenie páchateľa trestného činu spáchaného na maloletom dieťati.

V reakcii na narastajúcu kritiku Nováková v utorok zdôraznila, že nenávidí pedofíliu. Za udelenie milosti sa však neospravedlnila. Deklarovala, že verejné pobúrenie, ktoré jej rozhodnutie vyvolalo, je výsledkom „politickej kampane, ktorá obsahovala mnoho nepravdivých obvinení“.

Môže aj učiť!

Endre K. bol v roku 2022 odsúdený na tri roky a štyri mesiace väzenia a na ďalších päť rokov mu súd zakázal vykonávať činnosti a povolania súvisiace s maloletými. Vďaka prezidentskej milosti bol z väzenia prepustený a teoreticky sa môže vrátiť aj k svojej profesii učiteľa telesnej výchovy.

Orbán opakovane deklaroval, že chce sprísniť zákony proti zneužívaniu detí.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Viktor Orbán chce meniť maďarskú ústavu: Pedofilní páchatelia nemôžu dostávať milosť!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre