eReport.sk
MIloš Zeman počas zloženia sľubu zvoleného prezidenta SR Petra Pellegriniho 15. júna 2024 v Bratislave. FOTO TASR - Michal Svítok

VIDEO Zeman po inaugurácii ocenil Pellegriniho prejav, skritizoval Fialu a atentát na Fica pripísal nenávistnej kampani


Zeman tiež informoval, že sa v slovenskej metropole stretol so všetkými slovenskými prezidentmi, tiež s viacerými ministrami súčasnej vlády, s premiérom Ficom mal hovoriť telefonicky.

Český exprezident Miloš Zeman sa domnieva, že predchádzajúce politické skúsenosti novej hlavy štátu sú výhodou. Povedal to novinárom po inaugurácii slovenského prezidenta Petra Pellegriniho, ktorý podobne ako Zeman pôsobil aj na iných vysokých štátnych pozíciách. Zeman tiež kritizoval marcové rozhodnutie vlády českého premiéra Petra Fialu prerušiť medzivládne konzultácie so Slovenskom kvôli rozdielnym názorom na kľúčové zahranično-politické témy, ktoré sa prejavili hlavne v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Pellegriniho podporovateľ

„Ak si prezidentom stane politický amatér, ktorý nepozná remeslo zvané politika, potom skôr alebo neskôr sa stane tragikomickou politickou postavou a ako taký bude spomínaný v histórii,“ uviedol Zeman, ktorý okrem prezidentského úradu zastával v minulosti aj funkcie českého premiéra a šéfa Snemovne.

Zeman povedal, že inaugurácie sa zúčastnil na pozvanie Pellegriniho. Toho bývalý český prezident podporil v predvolebnej prezidentskej kampani. Český exprezident ocenil pasáže z Pellegriniho prvého prezidentského prejavu týkajúce sa výzvy na spoluprácu a jeho snahy byť prezidentom všetkých občanov. Uviedol ale, že z vlastnej skúsenosti vie, aké ťažké je to splniť.

Zeman kritizoval prerušenie medzivládnych konzultácií medzi Českom a Slovenskom. „V každom prípade odsudzujem rozhodnutie Fialovej vlády neuskutočniť pravidelné a tradičné stretnutie vlády Českej a Slovenskej republiky. Myslím si, že to neprispieva k dobrým vzájomným vzťahom,“ povedal.

Nenávistná kampaň a atentát na Fica

Český exprezident odsúdil aj májový útok na premiéra Roberta Fica. „Prikláňam sa k tým, čo tvrdia, že útok mal svoje podhubie. Či už vytvorené výrokmi politikov alebo niektorých novinárov. Páchateľ nebol vyslovene psychopat, bol básnik, mal dostatočný vek, aby ho neobviňovali z pubertálnych nálad,“ skonštatoval. Pokračoval, že atentátnik podľahol nenávistnej atmosfére, ktorá vznikla nielen počas kampane pred slovenskými prezidentskými voľbami. „Treba sa zamyslieť nad všetkými, ktorí túto atmosféru vytvorili,“ dodal Zeman na krátkej tlačovke.

Zeman tiež informoval, že sa v slovenskej metropole stretol so všetkými slovenskými prezidentmi vrátane Čaputovej, ďalej s novým šéfom už bývalej Pellegriniho vládnej strany Hlas a ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom a s predsedom ďalšej vládnej strany SNS Andrejom Dankom. Ďalšie stretnutia mal absolvovať s podpredsedom vlády a ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom a satirikom Milanom Markovičom. Zeman tiež telefonicky hovoril s Ficom.

Zdroj: YouTube, České noviny

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Zeman po inaugurácii ocenil Pellegriniho prejav, skritizoval Fialu a atentát na Fica pripísal nenávistnej kampani

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne