eReport.sk
Erik Kaliňák (Smer-SD).
Erik Kaliňák (Smer-SD). Foto: fb/kalinakerik

VIDEO Zavádza sa nový trestný čin! Mladý Kaliňák zo Smeru: Podávame ústavnú sťažnosť

Opozičná strana Smer-SD sa pre novelu Trestného zákona, ktorá zavádza nový trestný čin nebezpečného elektronického obťažovania, obrátil na Ústavný súd (ÚS) SR. Žiada ho o pozastavenie účinnosti schválenej právnej úpravy. Informovali o tom z tlačového odboru strany.

Zákon je podľa Smeru-SD napísaný vágne, zmätočne a môže útočiť na slobodu slova. “Namiesto exaktných pojmov a jasne definovanej skutkovej podstaty trestného činu sa tu rozhodli schváliť formulácie, ktoré sú ľahko zneužiteľné proti každému z nás, ktorí v online priestore dlhodobo šírime napríklad svoj politický názor,” uviedol podpredseda strany Erik Kaliňák.

Zdroj: fb/kalinakerik

Myslí si, že akákoľvek expresívnejšia politická kritika sa môže vďaka novele chápať ako trestný čin. Pri chránenej osobe sa sadzba za tento trestný čin zvyšuje. Chránenou osobou sú podľa neho aj verejní činitelia.

Novela má pokrývať prípady kybernetickej šikany

Smer-SD očakáva, že tento zákon, podobne ako v prípade ohovárania, zaťaží políciu. Strana sa obáva, že zákon bude aplikovaný selektívne v tom, že ľudia môžu byť perzekvovaní za svoj vlastný názor, ale len v prípade, že budú útočiť na vládnu koalíciu.

Novela, ktoré je účinná od štvrtka, zavádza nový trestný čin nebezpečného elektronického obťažovania. Pokrývať má najnebezpečnejšie prípady kybernetickej šikany. Tri roky odňatia slobody môžu podľa novej legislatívy hroziť tomu, kto cez elektronickú komunikačnú službu či počítačovú sieť alebo systém druhú osobu úmyselne dlhodobo ponižuje, zastrašuje, neoprávnene koná v jej mene alebo spôsobuje iné podobné dlhodobé obťažovanie.

Hrozí aj šesť rokov basy

Trest môže hroziť v prípade, že páchateľ neoprávnene zverejní alebo sprístupní inej osobe obrazový, zvukový alebo obrazovo-zvukový záznam prejavu osobnej povahy, ktorý získal so súhlasom danej osoby, pričom tento záznam môže ohroziť jej vážnosť alebo jej privodiť inú vážnu ujmu na právach.

Ak trestný čin páchateľ urobí z osobitného motívu alebo ho spácha na chránenej osobe, hroziť mu môže jeden až štyri roky za mrežami. Ak ním spôsobí značnú škodu, alebo s úmyslom získať značný prospech, alebo bol za taký čin v predchádzajúcich 24 mesiacoch odsúdený, hrozí mu trest dva až šesť rokov za mrežami.

Zdroj: tasr

    

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport