eReport.sk
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.
Dmytro Kuleba. Foto: tasr

VIDEO Šéf ukrajinskej diplomacie: Veľmi by som sa chcel poďakovať Slovensku a prezidentke!

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba sa v stredu v Bratislave poďakoval Slovensku za jeho podporu územnej celistvosti a zvrchovanosti Ukrajiny i za jeho sankčnú politiku voči Rusku.

Kuleba na spoločnej tlačovej konferencii s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivanom Korčokom (nominant SaS) konštatoval, že Slovensko je jednou z krajín, ktoré preukázali solidaritu s Ukrajinou v prípade nedávneho vyhrotenia situácie na hranici s Ruskom.

Slovensko je principiálnym priateľom

“Veľmi by som sa chcel poďakovať Slovensku a prezidentke SR Zuzane Čaputovej za jej potvrdenie účasti na Krymskej platforme, ktorá sa uskutoční v auguste tohto roka v Kyjeve. Nikdy by sme nemali zabúdať na ukrajinský Krym. Musíme vyvíjať úsilie, aby sa Krym deokupoval. Slovensko je principiálnym priateľom v tejto veci… Rusko robí všetko pre to, aby zničilo našu silu a solidaritu Európskej únie, ktorú prejavuje Ukrajine,” uviedol Kuleba.

Ukrajina bila na poplach, bohužiaľ, nikto to nebral vážne

Ukrajinský minister taktiež poznamenal, že Rusko vydáva svoje pasy občanom iných krajín, pričom hrozí, že bude armádou chrániť “akoby svojich nových občanov”. “Keď začalo vydávať pasy v Donbase, Ukrajina bila na poplach, bohužiaľ, nikto to nebral vážne,” povedal.

Kuleba sa okrem iného poďakoval Slovensku aj za jeho podporu vstupu Ukrajiny do EÚ a NATO. Šéf slovenskej diplomacie Korčok na tlačovej konferencii uviedol, že návštevu svojho ukrajinského partnera vníma v troch rovinách – prvá je symbolická, keďže vo februári navštívil Kyjev, a druhá obsahová – hovorili o širokom okruhu otázok bilaterálnej spolupráce, a to aj v kontexte nadchádzajúcej návštevy premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) na Ukrajine 28. mája. “Tretia rovina je principiálna, týka sa našich dlhodobých a dôsledných postojov k stabilite a bezpečnosti na Ukrajine a, samozrejme, k dodržiavaniu medzinárodného práva,” povedal Korčok.

Zľava ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok počas tlačovej konferencie po jeho prijatí v rámci pracovnej návštevy na Slovensku 12. mája 2021 v Bratislave. – Foto: tasr

Taktiež konštatoval, že v slovensko-ukrajinských vzťahoch “nie sú otvorené otázky”. “Chceme rozvíjať dvojstranné vzťahy, osobitne v obchodno-ekonomickej oblasti, v energetickej spolupráci,” dodal.

V rozšírenom formáte budú pokračovať v rokovaniach

Kuleba pokračuje v návšteve Slovenskej republiky aj vo štvrtok 13. mája účasťou na stretnutí formátu ministrov zahraničných vecí stredoeurópskych krajín C5 (Česka, Maďarska, Rakúska, Slovenska, Slovinska). V tomto rozšírenom formáte budú ministri rokovať o situácii v Donbase, nelegálne okupovanom Kryme, ako aj o vzťahoch Európskej únie s Ukrajinou a o transatlantickej spolupráci.

Minister Korčok k tomu poznamenal: “Dnes je tu pán minister zahraničných vecí bilaterálne. Zajtra sú tu ministri zahraničných vecí piatich stredoeurópskych štátov – a k nim sa pridá pán minister. Chcem tým povedať, že aj toto je diplomacia, pretože vytvárame priestor.”

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport