tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
foto: shutterstock/ereport

VIDEO Je rozhodnuté. Takto bude vyzerať lockdown! Matovič priznal prehru

AKTUALIZOVANÉ – Po nekonečných naťahovaniach, kto má a nemá rozhodnúť o lockdowne na Slovensku, sme sa konečne dozvedeli výsledok. Kým niektoré krajiny si prešli reštrikciami už pred pár týždňami, aby ich pred Vianocami mohli uvoľňovať, Slovensko sa rozhodlo ísť opačnou cestou. Vianoce sa tak budú niesť v duchu sprísnených opatrení. Lockdown na Slovensku nebude typický a začne sa postupne zavádzaním opatrení už od piatka 11. decembra.

Minister Marek Krajčí v úvode tlačovky (video z nej nájdete aj na našej facebookovej stránke) poukázal na aktuálnu pandemickú situáciu s tým, že situácia nie je na Slovensku dobrá a bude sa zhoršovať. „Obsadených je už viac ako polovica reprofilizovaných lôžok. Zároveň je pre koronavírus doma viac ako 2200 zdravotníkov,“ spresnil Krajčí.

Krajčí: Nenechajme sa strhnúť tými, ktorí sú znechutení

Vyzval na dodržiavanie základných opatrení, teda rúško – odstup – ruky. „Ak ich nedodržiavame, to sú tie momenty, kedy sa môžeme nakaziť,“ pripomenul Krajčí s tým, že „máme určité ohniská nákazy aj v nemocniciach“.

„Nenechajme sa strhnúť tými, ktorí sú znechutení a majú tendenciu búriť sa,“ opäť vyzval šéf rezortu zdravotníctva na dodržiavanie opatrení proti šíreniu koronavírusu. Následne uviedol, že lockdown, ktorý sa Slovensku zavádza, „nebude typický“.

Mikas: Doplatia aj tí, ktorí opatrenia dodržiavali

Hlavný hygienik Ján Mikas najprv predstavil opatrenie pre reštaurácie. Podľa jeho slov terasy kaviarní a reštaurácií, sa majú zatvoriť už tento piatok 11. decembra. „Jedlo budú môcť vydávať už len so sebou,“ informoval hlavný hygienik. Neoficiálnym dôvodom tohto opatrenia má byť „vzbura“, keď niektorí prevádzkovatelia otvorili dvere zákazníkom aj napriek zákazu. Mikas to odmietol a povedal, že otvorenie terás sa jednoducho neosvedčilo. „Tie opatrenia, ktoré sme prijali doteraz, neboli dodržiavané,“ upozornil s tým, že zdôraznil, že takto na to doplatia aj tí, ktorí opatrenia dodržiavali.

Kostoly, kiná, ako aj fitnescentrá môžu podľa neho naďalej fungovať za podmienok ako doteraz, pričom apeloval, aby ľudia dodržiavali nastavené opatrenia. Hlavný hygienik tiež vyzval, aby verejnosť nenavštevovala vianočné trhy, ako miesto predstavujúce zvýšené riziko stretávania sa osôb a šírenia nového koronavírusu. Kaderníctva či iné služby zadefinuje Úrad verejného zdravotníctva SR vo vyhláške, ktorú plánuje zverejniť budúci týždeň.

Lyžovačka sa nezruší

„Lyžiarske vleky i hotely zostanú otvorené. Bude však potrebný test s negatívnym výsledkom nie starší ako 72 hodín. Lyžiarske strediská, hotely a ďalšie prevádzky v týchto strediskách ostávajú otvorené, avšak za sprísnených podmienok, ktoré Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR dohodlo s konzíliom odborníkov. Potrebný od 14. decembra bude napríklad test nie starší ako 72 hodín,“ povedal minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Mikas ho doplnil, že prevádzkovatelia budú musieť vo zvýšenej miere zabezpečiť čistotu, upratovanie a dezinfekciu priestorov.

Doležal: Toto opatrenie nie je len o Donovaloch

Nové podmienky, za ktorých môžu byť hotely a strediská otvorené, sú prísnejšie, ale podľa Doležala sú odozvy od hotelierov pozitívne. Z rokovaní s nimi totiž vyplynulo, že je oveľa horšie, ak sú návštevníci zimných stredísk zatvorení v chatách a apartmánoch, ktoré sú extrémne „vybookované“, pričom pri nich neexistujú žiadne extra pravidlá. Ako spresnil hlavný hygienik, chaty sa kontrolovať síce nedajú, ak však niekto bude chcieť ísť lyžovať, tam sa už bude musieť preukázať testom. Na otázku, ako to bude s lyžiarmi, ktorí si chcú dopriať týždňovú lyžovačku, Mikas odpovedal, že sa budú musieť každých 72 hodín tým pádom znovu otestovať. Mobilné odberové miesta si budú môcť zriadiť aj samotné strediská, lanovkári či hotelieri. Wellness v hoteloch bude musieť ostať naďalej zatvorený.

Doležal zdôraznil, že toto opatrenie nie je len o Donovaloch. „Toto je o desiatkach vlekov a lanovkách, ktoré sú po celom Slovensku. Je to o stovkách hotelov, ktoré týmto spôsobom budú môcť naďalej fungovať podľa jasne stanovených pravidiel,“ dodal Doležal s tým, že turizmus je pre krajinu dôležitý, pretože má multiplikačný efekt. Podotkol, že v blízkej dobe bude rezort predstavovať konkrétny nástroj na pomoc cestovnému ruchu a budúci týždeň by mal byť na stránke slovensko.sk aj formulár na žiadosť o túto pomoc.

V lanovkovej kabínke môže byť len jedna osoba

Mikas v stredu ozrejmil, že návštevníci stredísk nad 10 rokov budú musieť mať negatívny PCR alebo antigénový test nie starší ako 72 hodín, v lanovkovej kabínke môže byť len jedna osoba, prípadne členovia jednej domácnosti. Návštevníci hotelov budú musieť mať takisto negatívne testy, nebude umožnené stravovanie v spoločných priestoroch. „Prevádzkovatelia budú musieť vo zvýšenej miere zabezpečiť čistotu, upratovanie a dezinfekciu priestorov,“ dodal Mikas. Ako poznamenal, epidemiológovia zároveň neodporúčajú navštevovať bufety v lyžiarskych strediskách.

Obmedzenia minimálne na tri týždne

Od 21. decembra, kedy začnú školské prázdniny, sa zatvoria obchody s výnimkou tých pre zabezpečenie nevyhnutných potrieb. „Tento lockdown bude trvať v každom jednom okrese minimálne na tri týždne, teda do 10. januára. V regiónoch s najhoršou epidemiologickou situáciou to môže byť aj o niekoľko týždňov dlhšie.“ spresnil predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO), pričom doplnil situácia závisí od toho, kedy dostaneme epidemiologickú situáciu pod kontrolu. „Veríme a spoliehame sa na to, že ľudia zodpovední budú,“ reagoval premiér na otázku, či bude nejakým spôsobom obmedzená aj mobilita občanov počas Vianoc. Matovič avizoval, že Ministerstvo zdravotníctva SR a Úrad verejného zdravotníctva SR predstavia tzv. COVID-automat, podľa ktorého sa bude otváranie riadiť.

Školské prázdniny sa budú týkať aj materských škôl. Krajčí hovorí, že to bude tak, ako je štandardom. „Samozrejme, pre tých rodičov, ktorí nevyhnutne potrebujú škôlky, tak sa väčšinou tie škôlky spájajú a otvárajú pre nich triedy. Takže to nebude obmedzené,“ poznamenal. Zimné prázdniny sa mali pôvodne deťom začať 23. decembra.

Povinnosť pre zamestnávateľov

Podniky nad 500 zamestnancov budú musieť od 28. decembra pravidelne testovať svojich ľudí na nový koronavírus.  „Od 28. decembra Ministerstvo hospodárstva (MH) SR zabezpečí a začne s testovaním zamestnancov v podnikoch nad 500 zamestnancov, ktorí by teda od tohto dátumu mohli začať pracovať vo svojich podnikoch,“ vysvetlil minister.

Ako potvrdil Krajčí, toto opatrenie má byť pre zamestnancov povinné. „A následne to bude potom povinné podľa toho, v ktorej zóne sa bude región nachádzať,“ vysvetlil s tým, že v oranžovej zóne už potom testovanie povinné nebude, ale pokiaľ región bude v červenej zóne, tak bude testovanie povinné v časovom rozstupe raz za 21 dní. Ak bude situácia v regióne ešte vážnejšia, tak raz za 14 dní a pre regióny v kritickej situácii to bude nevyhnutné každých sedem dní. „Aby ľudia v tom regióne v podstate mohli fungovať a nemuseli byť zamknutí doma,“ dodal minister. „Naozaj by sme chceli, aby zamestnávatelia išli príkladom a svojich zamestnancov testovali. Tým pádom výrazne pomôžu k eliminácii nákazy a zároveň ochránia aj svoje podniky,“ uzavrel Krajčí.

Matovič priznal prehru

Predseda vlády priznal prehru v otázke presadenia plošného testovania ako alternatívy lockdownu. Uviedol to v súvislosti s odlišnými postojmi s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou i prístupom k nákupu antigénových testov zo strany Ministerstva hospodárstva (MH) SR.

„Už začínajú správy, mohli by sme ísť pozerať správy,“ týmito slovami ukončil Matovič tlačovú konferenciu o 19. hodine.

Zdroj: tasr/ereport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Je rozhodnuté. Takto bude vyzerať lockdown! Matovič priznal prehru

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku