tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Protest ZMOSU
Protest ZMOSU, foto:eReport

VIDEO Protest ZMOSU pred Úradom vlády: Kompetentní nás klamú a zavádzajú!

Nespokojní zástupcovia obcí a predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) prišli v obedňajších hodinách protestovať pred Úrad vlády SR.

Dôvodom nespokojnosti predstaviteľov obcí má byť ľahostajnosť vlády v riešení ich problémov. Okrem iného vidia starostovia problém v pripravovaných zákonoch. Stavebný zákon podľa nich len okráda občanov. Uvádzajú, že takto definovaný zákon nepomáha bežnému občanovi, ale len napomáha záujmom developerských firiem.

Vláda má ľahkovážny prístup, tvrdí Tréger

Zástupcovia miest a obcí konkrétne poukazujú najmä na nový stavebný zákon, ktorý je pre nich neprijateľný z viacerých dôvodov. Zvýrazňujú predovšetkým to, že okliešťuje kompetencie samospráv, ale výrazne znižuje aj právne možnosti občanov ako účastníkov stavebného konania. ZMOS odmieta tiež aktualizované financovania neverejných škôl a školských zariadení, žiadajú tiež o zmenu spôsobu financovania sociálnych služieb.

Na základe našich vlastných skúseností otvorene konštatujeme, že legislatívny postup je neraz v nesúlade s legislatívnymi pravidlami a sociálny dialóg je sprevádzaný ľahkovážnym prístupom zo strany kompetentných,“ kritizoval postup prijímania novej legislatívy bez ohľadu na dosah, ktorý bude mať pre samosprávy, predseda ZMOS-u a primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger.

Foto: eReport

Zdôraznil zároveň, že akcia nie je namierená proti politikom, ale za riešenia a predstavitelia samospráv chcú ňou apelovať na nevyhnutnú komunikáciu medzi vedením štátu a samosprávami. „Chceme ponúknuť riešenia a potrebujeme, aby nás vláda pri tom akceptovala, lebo z aplikačnej praxe presne vieme, čo je potrebné do zákonov dostať,“ upozornil Tréger.

Najvážnejšie problémy miest a obcí

Ešte pred začiatkom protestu ZMOS zverejnilo aj zoznam najvážnejších problémov a dopadov zákonov na mestá a obce. Pripravované novely zákona aktuálnej vlády predstavujú pre samosprávy viacero problémov. Medzi najkritickejšie oblasti patrí napríklad novela stavebného zákona či zmena financovania verejných škôl a školských zariadení.

POZRITE SI VIDEO Z PROTESTNÉHO ZHROMAŽDENIA

Zdroj: video:yt/eReport

„Financovanie neverejných škôl bolo parlamentom schválené v čase, kedy ešte nebolo ani ukončené medzirezortné pripomienkové konanie. Parlament tak odignoroval zásadné výhrady ZMOS, samosprávnych krajov, ministerstva vnútra či ministerstva financií,” uvádza Združenie miest a obcí Slovenska.

Bude vás zaujímať:


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Protest ZMOSU pred Úradom vlády: Kompetentní nás klamú a zavádzajú!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku