eReport.sk
Pápež František a prezidentka Zuzana Čaputová foto: tasr

VIDEO Prezidentkin trapas v priamom prenose: Čaputová porušila pri pápežovi protokol!

Toto si za klobúk nedá! Vždy perfektne upravená, zdvorilá a taktná. Tak poznajú prezidentku Čaputovú mnohí, ktorí mali možnosť ju sprevádzať na oficiálnych návštevách zahraničných štátnikov a ďalších významných osobností. Zdá sa však, že aj majster tesár sa utne a toto prezidentke počas úvodného uvítania pápeža Františka pred jej sídlom jednoducho nevyšlo. A za všetko môže nevinné podanie rúk.

Oficiálny uvítací ceremoniál pre hlavu katolíckej cirkvi sa konal na prednom nádvorí Prezidentského paláca. Potom nasledovali príhovory prezidentky a pápeža vzadu v Prezidentskej záhrade pred približne 500 pozvanými hosťami zo všetkých sfér politického aj spoločenského života. Všetkému ale prechádzalo jedno nepatrné, no z hľadiska protokolu neprípustné Čaputovej gesto.

Pápežova ruka sa nesmie potriasať

Zástupca Vatikánu vystupoval pred palácom zo svojej limuzíny a čakal ho červený koberec a na ňom vysmiata prezidentka v znamenitej modrej róbe. Čo však už také znamenité nebolo, bolo to, čo z jej strany nasledovalo bezprostredne potom. Čaputová ráznym krokom pristúpila k pápežovi Františkovi a v návale vzrušenia a eufórie z veľkej chvíle zrejme zabudla čo sa sluší a patrí v prítomnosti Svätého otca. Pápeža totiž pri podávaní rúk schytila oboma dlaňami a poriadne nimi zatriasla.

Podľa odborníčky na etiketu a protokol Márie Holubovej pápežovi možno po správnosti podať len jednu ruku. „Bolo to zo strany prezidentky určite porušenie cirkevného protokolu,“ jednoznačne skonštatovala Holubová s tým, že podobné situácie majú svoje jasné a vopred určené pravidlá. „Podľa cirkevného protokolu podáva prvý ruku pápež, to podanie je veľmi krátke a jemné, s veľmi jemným stiskom. Nesmie sa ruka potriasať a nemala by sa tá ruka chytiť ani oblapiť. Je to veľmi krátke gesto,“ priblížila. Aj dĺžka stisku ruky bola podľa protokolu o niečo dlhšia ako mala byť.

Zdroj: RTVS

Chýbala aj komfortná zóna

Odborníčka upozornila tiež na to, že takéto žoviálne stískanie je nevhodné aj z iného hľadiska, ako sú stáročné uvítacie pravidlá a oficiality. „Druhá vec je, že sme v pandemických opatreniach a tam sa musí dodržiavať komfortná zóna a žiadny fyzický kontakt, čo v tomto prípade ani včera na letisku nebolo dodržané. Čo sa týka akéhokoľvek protokolu vôbec, tam je tá komfortná zóna meter až meter a pol a nevyžaduje sa fyzický kontakt. Ruky sa začali v diplomatickom protokole podávať až po prvej svetovej vojne,“ vysvetlila expertka na diplomatické móresy.

Zdroj: FB Zuzana Čaputová/RTVS

Zuzana Čaputová oslovila pápeža pri podaní ruky ako prvá, čo by tiež nemala. „Pápež oslovuje prvý, aj sa pýta prvý. Údajne však on je tak ľudský a humánny, že potom tie pravidlá protokolu už idú do úzadia a nastúpi tá humanita a ľudskosť. Vôbec už pápeži v druhej polovici dvadsiateho storočia, a narušil to aj pápež Ján Pavol II, ktorý začal ako prvý veľa cestovať a chodiť na návštevy, neberú až tak do úvahy protokol,“ ozrejmila aktuálne prístup k protokolu to strany šéfov Vatikánu.

Viac článkov o návšteve pápeža na Slovensku si prečítajte tu:

  1. Pápež počas presunu Bratislavou v pondelok.
  2. Bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák

Jej slová potvrdzuje aj reakcia hlavy katolíckej cirkvi, ktorý sa po stisku ruky ďalej na prezidentku prívetivo usmieval. „Tento pápež ako keby bol pokračovateľ Jána Pavla II., ktorý sa tou ľudskosťou naozaj vyznačoval a tým bol povestný po celom svete. Mal veľmi priateľské a nadštandardné vzťahy s politikmi,“ uzavrela Holubová.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Prezidentkin trapas v priamom prenose: Čaputová porušila pri pápežovi protokol!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti