AKTUALIZOVANÉ – Predsedom mimoparlamentnej strany Hlas-SD sa stal expremiér a poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini. Rozhodli o tom delegáti na sobotnom ustanovujúcom sneme strany.
Podpredsedami sa stali poslanci Denisa Saková, Richard Raši a Erik Tomáš. Výsledky snemu oznámili predstavitelia strany na tlačovej konferencii. Zasadnutie snemu sa pre pandémiu nového koronavírusu konalo cez telekonferenčné hovory. Slávnostný snem strany by sa mohol podľa Pellegriniho konať v marci 2021.
Zdroj: fb/p.pellegrini
Pellegrini nemal na sneme protikandidáta na predsednícku stoličku. Členov predsedníctva bude podľa neho 20, medzi nimi šesť podpredsedov, generálny manažér, ktorým sa stane Matúš Šutaj Eštok, a priamo zvolení členovia predsedníctva.
Pellegrini: Nebudem sa barikádovať cez stanovy
Saková, Raši a Tomáš sa v sobotu stali podpredsedami na návrh Pellegriniho. Členmi predsedníctva sa stali ďalší poslanci parlamentu. Na jarnom sneme si chcú zvoliť zvyšných troch podpredsedov a členov predsedníctva. Šéfov okresných organizácií by si mali podľa neho vyberať ľudia z regiónov. Pellegrini dodal, že sa nebude v čele strany barikádovať cez stanovy.
Každý bude môcť sledovať, z čoho prichádzajú príjmy
Hlas-SD bude podľa Pellegriniho pôsobiť maximálne transparentne. Dodal, že strana nie je financovaná žiadnym oligarchom ani tučným sponzorom. Od budúceho týždňa chce strana na webe zverejňovať všetkých sponzorov nad 1000 eur. „Každý bude môcť sledovať, z čoho prichádzajú príjmy strany,“ skonštatoval Pellegrini, ktorý verí, že sa im podarí osloviť rôznych ľudí na podporu.
Referendum nemá patriť jednej politickej strane
Predsedníctvo strany má zasadnúť budúci týždeň, kde sa prihlási k aktivitám, ktoré budú viesť k zberu podpisov na vyhlásenie referenda o skrátení volebného obdobia. Pellegrini si myslí, že referendum nemá patriť jednej politickej strane, strany môžu podľa neho na petícii len participovať. „V prípade, že padne rozhodnutie na politickej úrovni, že sa pôjde do aktivít, strana Hlas-SD po zjednotení otázok poskytne všetky svoje kapacity, prostriedky, aby pomohla vyzbierať podpisy na to, aby mohlo byť vyhlásené referendum,“ povedal šéf strany. Témou referenda by mohli byť podľa neho aj otázky o očkovaní. V petičnom výbore by podľa neho mohli byť aj ľudia z rôznych organizácií, spomenul napríklad odborárov či Jednotu dôchodcov Slovenska.
Slovensko sa rúti do nejakého nebezpečného sveta
Pellegrini reagoval aj na viaceré novinárske otázky, okrem iného aj na to, či sa vzhľadom na aktuálne vyšetrovania bývalých vysokých policajných funkcionárov či z dôvodu nedávneho priznania niekdajšej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej neobáva, že by z to mohlo priťažiť jeho strane.
„Vzhľadom na to, ako to všetko prebieha, nemôžete dnes vylúčiť nič. Nikdy nemôžete vedieť, čo kto povie. Na druhej strane ma mrazí z faktu, že dnes platí, že niekto niečo povie a večer to už máme,“ reagoval Pellegrini, pričom narážal na fakt, že v mediálnom priestore sa krátko po výpovedi Jankovskej šírilo to, čo pred vyšetrovateľmi povedala. „Toto je všeobecný problém. Táto krajina sa rúti do nejakého nebezpečného sveta. Už to presahuje hranice,“ vysvetlil Pellegrini s tým, že má obavy, či takýto postup možno stotožniť s právnym štátom. „Mám pocit, že príde čas, kedy sa bude musieť niekto pravdepodobne obrátiť aj na Európsku komisiu, aby posúdila, či toto má niečo dočinenia s právnym štátom. Mám strach, či toto niekto má pod kontrolou,“ dodal expremiér.
Pellegrini oznámil založenie nového politického subjektu v júni po tom, ako spolu s desiatimi poslancami odišiel zo Smeru-SD. Ministerstvo vnútra zaregistrovalo stranu 11. septembra tohto roka.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Pellegrini sa stal šéfom strany Hlas-SD: Z tohto faktu ma mrazí!