eReport.sk
poľnohospodári plne podporujú nový návrh zákona
Poľnohospodári plne podporujú nový návrh zákona

VIDEO Ochrana prírody a krajiny: Slovenskí poľnohospodári plne podporujú nový návrh zákona


Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba sa stretol dnes v Detve s
ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richardom Takáčom a podpredsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Miroslavom Štefčekom, ako aj s lokálnymi poľnohospodármi a farmármi, ktorí vyjadrili plnú podporu vládnemu návrhu zákona o ochrane prírody a krajiny.

Nová právna úprava umožní zlepšiť potravinovú sebestačnosť Slovenska a odbúrava byrokratickú náročnosť pri obhospodarovaní pôdy, osobitne v prípadoch, ak ide o odstraňovanie náletových drevín a kríkov.

Slovensko má podľa podpredsedu vlády Tomáša Tarabu tretie najlepšie podmienky na pestovanie poľnohospodárskych plodín v rámci celej EÚ. Napriek tomu patríme medzi štáty EÚ, ktoré sú najmenej potravinovo sebestačné.

Zmeny, ktoré umožnia vyčistiť Slovensko

„Denne musíme doviesť tisíc kamiónov potravín. Dôvodom tohto stavu je aj skutočnosť, že na Slovensku sú stovky tisíc hektárov zaburinených poľnohospodárskych pozemkov. Tam, kde má byť obrobená pôda, sady alebo vinice, sú náletové húštiny, kríky a vidíme degradáciu poľnohospodárskej pôdy. Vyzerá to tak preto, pretože ekologickí fanatici nabúravajú procesy a dostať povolenie na odstránenie takýchto náletových drevín a kríkov, trvá na Slovensku niekedy viac ako 3 roky. Preto sme pripravili zmeny, ktoré umožnia vyčistiť Slovensko od náletových drevín na lúkach a poľnohospodárskej pôde v zrýchlenom konaní,“ podčiarkol Taraba. Šéf agrorezortu Richard Takáč zdôraznil, že poľnohospodári nie sú nepriateľmi ochrany životného prostredia.

„Zmysluplné využívanie a obhospodarovanie pôdy má na Slovensku dlhoročnú tradíciu. Pre každého rozumného farmára, chovateľa hospodárskych zvierat či pestovateľa plodín, je prirodzené zachovávať aj krajinné prvky a starať sa o krajinu. Ak však týmto ľuďom hádžeme polená pod nohy vo forme byrokratických prekážok, neuľahčujeme im život a prácu, nedivme sa, že Slovensko má veľmi nízku potravinovú sebestačnosť,“ dodal Takáč.

Sme za čistenie plôch

Aj poľnohospodári sú za zachovanie aspoň súčasnej výmery poľnohospodárskej pôdy. Jednoduchšie odstraňovanie nežiaducej vegetácie, ktoré navrhuje novela zákona o ochrane prírody a krajiny, im v tom môže pomôcť. „Sme za čistenie plôch, v blízkosti ktorých poľnohospodár hospodári. Väčšina poľnohospodárov k tomu pristupuje citlivo, s ohľadom aj na životné prostredie. Práve pasenie hovädzieho dobytka, oviec a kôz plnilo a plní popri kosení aj funkciu zabraňovania vzniku týchto zarastených plôch. Keďže nám však ubúda hospodárskych zvierat, správnym a citlivým nastavením legislatívy môžeme zabrániť úbytku pôdy na úkor rozrastania sa nežiaducich drevín,“ uviedol podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Miroslav Štefček.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Putin Zelenskyj
  2. šéfka rezortu zdravotníctva Zuzana Dolinková
  3. Peter Pellegrini
  4. Ľuboš Blaha

Významné preventívne opatrenie

Jednoduchšie odstraňovanie drevín, ktoré prináša nová právna úprava, má tiež sprehľadniť krajinu, čo možno považovať za významné preventívne opatrenie na zníženie nebezpečných stretov človeka s medveďom hnedým, ako aj škôd spôsobovaných zverou na poľnohospodárskych plodinách či ovocných sadoch. Práve zóny s náletovými drevinami spôsobujú sťahovanie nielen raticovej zveri, ale aj medveďov.

Novela zákona o ochrane prírody a krajiny sa nevzťahuje na lesy, teda žiadne ani náletové stromy sa nemôžu rúbať a rovnako sa nevzťahuje na parky, mestskú zeleň a na pozemky určené na zastavanie. O novej legislatíve budú hlasovať poslanci parlamentu ešte počas aktuálnej schôdze, účinnosť nadobudne dňom vyhlásenia.

Zdroj: TS/FB

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Ochrana prírody a krajiny: Slovenskí poľnohospodári plne podporujú nový návrh zákona

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre