eReport.sk
Michal Kaliňák v našom štúdiu.
Michal Kaliňák v našom štúdiu. Zdroj: eReport

VIDEO M. Kaliňák pre eReport: Faktúry chodia v šialených čiastkach. My už ani nevieme, na koho nadávať!

M. Kaliňák pre eReport pripomenul, že vláda vo veľkom sľubovala odbremenenie samospráv od nákladov na zvýšené ceny energií. Papier znesie všetko a kamery, zdá sa, taktiež. Mesiace však utekajú jeden po druhom a pomoc samosprávam neprichádza. V kontexte vládnych sľubov je dokonca veľkým šokom, že nové, upravené zálohové faktúry, obsahujú ešte vyššie čiastky. Je teda otázne, ako konkrétne vláda pomáha. Michal Kaliňák zo Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) bije na poplach a upozorňuje, že samosprávy sú blízko od nutnosti odstaviť verejné osvetlenie, alebo školstvo.

Zdroj: youtube.com/eReport

„Sme v mínuse 500 miliónov eur a stále netušíme, že do kedy, ako a v akom rozsahu nám štát pomôže s energiami,“ upozorňuje Kaliňák na finančnú situáciu miest a obcí. „My už ani nevieme, s kým sa stretnúť, koho prosiť, s kým rokovať, alebo na koho nadávať,“ poukazuje na problematickú komunikáciu s vládou.

Protivládny protest

Samosprávy sa v takejto situácii rozhodli nemlčať a na svoje problémy upozorniť protivládnym protestom. Až 80 % obcí minulý týždeň na niekoľko hodín vyplo verejné osvetlenie. Nezapojili sa vlastne len tie samosprávy, ktorým šéfujú starostovia a primátori napojení na vládu.

„Zhasínanie svetiel bola taká nádej v to, že ak zhasneme v mestách a obciach, tak sa rozsvieti kompetentným a hodia nám konečne to povestné záchranné koleso,“ ozrejmil Kaliňák ciele protestu. Reakcia však z vlády Eduarda Hegera (OĽANO) neprišla: „80 % z 2900 samospráv je obrovské. Máme ale pocit, že kompetentní stále nechápu, čo sa deje.“

Hrozí katastrofa

Ľudia považujú základné služby, ktoré im samosprávy poskytujú, za samozrejmosť. Pokiaľ však vláda nebude konať, ZMOS ohlasuje nástup čierneho a veľmi negatívneho scenára. Ohrozené má byť napríklad verejné osvetlenie, alebo fungovanie školstva. Nové faktúry už vraj obsahujú ceny, ktoré sú neúnosné. Miestami sa šplhajú až k osemnásobku v porovnaní s minulosťou.

„Ak nebudú fungovať samosprávy, nemôže fungovať štát. A toto malo kompetentným dôjsť,“ upozorňuje Kaliňák kompetentných. „Sme v otázke, či zhasnúť natrvalo,“ predstavuje čierny scenár. Témou by sa po správnosti rozhodne mal zaoberať minister hospodárstva Hirman. Ten sa však od témy energetickej krízy nepochopiteľne dištancuje: „My si to nevieme vysvetliť, čakali sme aj cez médiá stanovisko ministra hospodárstva.“

V relácii „Bez cenzúry“ s Ekkertom sa taktiež dozviete:

  • Ako dopadol protivládny protest samospráv?
  • Ako môže vláda pomôcť samosprávam s energiami?
  • Prečo vláda stále nekoná?
  • Prečo samosprávy v súčasnosti netvoria rezervný fond?
  • Ako na samosprávy vplýva vládny chaos?


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO M. Kaliňák pre eReport: Faktúry chodia v šialených čiastkach. My už ani nevieme, na koho nadávať!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti