eReport.sk
Minister zahraničných vecí Izraela Jair Lapid a vpravo šéf slovenskehj diplomacie Ivan Korčok počas stretnutia na pôde rezortu slovenskej diplomacie 14. marca 2022 v Bratislave.
Minister zahraničných vecí Izraela Jair Lapid a vpravo šéf slovenskehj diplomacie Ivan Korčok počas stretnutia na pôde rezortu slovenskej diplomacie 14. marca 2022 v Bratislave. Foto: tasr

VIDEO Korčok po rokovaní s Lapidom: Izraelské 3D radary budú chrániť slovenský vzdušný priestor!

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) spolu s izraelským partnerom Jairom Lapidom vyzvali Rusko, aby okamžite zastavilo vojnu na Ukrajine. Požadujú stiahnutie vojsk z ukrajinského územia a začatie politických rokovaní, ktoré budú viesť k mieru. Spoločne odsúdili eskaláciu konfliktu zo strany Ruskej federácie. Korčok o tom informoval na tlačovej konferencii.

VIDEO Korčok po stretnutí s izraelským kolegom: Vyzval Rusko k ukončeniu vojny

„Neexistuje ospravedlnenie pre inváziu na Ukrajine a jej územnej celistvosti a neexistuje ospravedlnenie pre útoky na civilné obyvateľstvo. Táto vojna sa musí skončiť,“ povedal Lapid. Dodal, že sa s Korčok rozprávali aj o pomoci Izraelčanom na východnom hraničnom priechode Vyšné Nemecké, ktorí sa snažia utiecť z Ukrajiny.

VIDEO Šéf izraelskej diplomacie Lapid: Neexistuje ospravedlnenie na inváziu na Ukrajinu

Partnerstvo budujú aj v oblasti výskumu

Izrael podľa Lapida urobí všetko pre to, aby dokázal byť sprostredkovateľom obnovy mieru. Deklaroval, že krajina je najbližším spojencom USA a Európskej únie. Korčok vyzdvihol praktickú spoluprácu s Izraelom, najmä oblasť obrany. „Izraelské 3D radary budú chrániť slovenský vzdušný priestor. Ide o jeden z najdôležitejších modernizačných projektov našich ozbrojených síl,“ priblížil šéf slovenskej diplomacie. Spolupráca Slovenska s Izraelom sa podľa Korčoka prehlbuje v oblasti hi-tech ekonomiky. Partnerstvo budujú aj v oblasti výskumu a vývoja, ďalšie projekty sú zamerané na inovácie.

„Slovensko sa zaväzuje chrániť židovskú komunitu“

Ministri sa rozprávali aj o holokauste. Nechcú, aby sa tragédia zopakovala. „Slovensko sa vyrovná so svojou časťou zodpovednosti za holokaust s ľútosťou a skutočným odhodlaním potláčať antisemitizmus,“ poznamenal Korčok. Doplnil, že Slovensko sa zaväzuje chrániť slovenskú židovskú komunitu dnes aj v budúcnosti.

FOTO Stretnutie Ivana Kirčoka so šéfom izraelskej diplomacie Jairom Lapidom v Bratislave

GALÉRIA – Foto: tasr

Korčok ocenil diplomatické vzťahy s Izraelom. Pripomenul, že v Jeruzaleme otvorila SR slovenský inštitút. Chce ním podporiť ďalší rozvoj vzťahov medzi krajinami. Lapid sa v rámci svojej návštevy Slovenska stretne aj s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Obaja ministri spoločne navštívia Pamätník Chatama Sofera v Bratislave, kde sa stretnú aj s predstaviteľmi židovskej komunity a jej organizácií pôsobiacimi v SR.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Izraelský premiér Naftali Bennett
  2. Na kombosnímke zľava Naftali Bennett a Volodymyr Zelenskyj.
  3. Národné vlajky: Rusko a Slovensko.
  4. Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok.
  5. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom.SaS).

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Korčok po rokovaní s Lapidom: Izraelské 3D radary budú chrániť slovenský vzdušný priestor!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti