eReport.sk

VIDEO Kandidát na primátora Skalice Martin Štepán: Pomôžem mestu naplno využiť jeho potenciál!

Komunálne voľby 2022 sa nezadržateľne blížia. Už sobotu 29. októbra prídu do volebných miestností obyvatelia miest a obcí si zvoliť svojich zástupcov a tých, ktorí budú ďalšie roky rozhodovať o chode a prosperite ich rodiska či bydliska. Voľby bývajú i vizitkou aktuálneho vedenia mesta či obce, a udávajú, jasný výsledok jeho práce. Obhája svoju pozíciu? Alebo dostanú príležitosť noví, perspektívnejší kandidáti? Prinášame vám rozhovor s kandidátom na primátora mesta Skalica s Martinom Štepánom, ktorý zavítal do štúdiá redakcie eReport.

Starobylé mesto Skalica, ktorého centrum tvorí unikátna pamiatková zóna tvorená historickými stavbami. Nie len tento potenciál mesta na Záhorí si uvedomuje rodený Skaličan, kandidát na primátora mesta Martin Ščepán. Mladý, perspektívny a pracovitý kandidát je známy vo viacerých smeroch. V rozhovore predstavil viacero tém, ktorým sa ako kandidát a potencionálny budúci „šéf“ mesta plánuje venovať. Poukázal i na problémy a nedostatky, ktoré malebné mestečko trápia. Navrhol aj viacero riešení.

Kandidát na primátora mesta Skalica Martin Štepán – Foto: eReport

V Skalici sa narodil, vyrástol, študoval a športoval. Získal tam však to najdôležitejšie – životné hodnoty. Po získaní množstva pracovných a manažérskych skúseností chce priložiť ruku k dielu, opäť vytvoriť podmienky pre kontinuálny zdravý rozvoj Skalice. Skalica nie je iba jeho domov, je to mesto s veľkým potenciálom, ktorý je ukrytý v ľuďoch, tvoriacich samotné mesto. Tento potenciál v minulosti tvorili najvýznamnejšie osobnosti Slovenska, ktoré Skalicu zadefinovali historicky ako jedno z najdôležitejších miest. V nadväznosti na odkaz našich predkov, jeho prastarých a starých rodičov a s víziou a odhodlaním vás ako občanov Slobodného kráľovského mesta, plánuje zvýrazniť Skalicu na mape Slovenska. Štepán je presvedčený, že s jasnou víziou a spoločnou prácou dokáže vytvoriť taký priestor, ktorý, obyvateľom Skalice, prinesie lepšiu budúcnosť a zaručí rozvoj jednotlivcov, rodín, komunity, mesta a celého regiónu.

Prečo politika? Prečo Skalica? Prečo komunálne voľby 2022?

Skalica preto, lebo som sa v nej narodil, vyrastal som v nej, študoval a športoval. Vlastne Skalicu nosím v srdci najhlbšie, ako sa len dá. Situácia v Skalici je aktuálne mierne zaspatá, mesto sa neposúva dopredu a za posledných osem rokov nevyužíva svoj potenciál, ktorý má. Toto bol aj jeden z impulzov prečo som sa rozhodol ísť do politiky a kandidovať v tohtoročných voľbách,“ hovorí Štepán.

“Združujeme tím ľudí, ktorí skúsenosti nadobudli počas desiatok rokov práce či už
v štruktúrach mesta,
v službách, alebo podnikateľskom prostredí..”

Martin Štepán

V čom podľa vás Skalica zaostáva a nevyužíva svoj potenciál?

„Mohli by sme sa opýtať jednoducho, že čo Skalica nemá. Ma všetko a potenciál je obrovský. S tým, že nevyužíva svoj potenciál čo sa týka polohy. Rovnako nevyužíva svoje možnosti i vo vnútri mesta Potrebujeme človeka chytiť, wau tu je to na tom Baťovom kanáli krásne. Ďalej strácame v potenciálne rozvoja mladých. Za posledné roky sme stratili 25% mladých ľudí na stredných školách a môžeme ísť ďalej. Ja som veľmi pragmatický a nemám rád ak sa dávajú do politiky emócie. Preto čísla a tie hovoria jasne, nie len že Skalica svoj potenciál nevyužíva ale historicky vybudovala postupne neudržiava a nie to ešte, aby budovala.

POZRITE SI ROZHOVOR S KANDINDÁTOM NA PRIMÁTORA SKALICE MARTINOM ŠTEPÁNOM:

Toto sú podľa Štepána najväčšie problémy mesta

Mladý kandidát na primátora sa pozerá na problémy s triezvou hlavou. Podľa neho trápi mesto Skalica viacero problémov, ktoré by malo prípadné nové vedenie mesta promptne po nástupe do úradu riešiť: „Veríme, že je súčasne vedenie dosluhujúce. Skalica je historické, športové a priemyselné mesto. Z pohľadu histórie a množstva historických pamiatok je evidentné, že ich potenciál nie je využívaný. Za posledných 10 rokov máme počet návštevníkov, ktorí tieto pamiatky navštevujú menej a menej. Iné mestá, ktoré dobre pracujú v oblasti cestovného ruchu turizmu hlásia nárast. Bohužiaľ, v Skalici bol úbytok turistov. Taktiež bol úbytok vybranej dane za ubytovanie. Čiže je jasné, že z toho historického hľadiska mesto stráca. Keď sa pozrieme na športovú stránku mesta. V Skalici mame veľmi silný futbalový klub a rovnako silný hokejový klub. Futbal je teraz na vzostupe, hokej stagnuje či klesá. Ak sa pozrieme do mládežníckych kategórii, uvidíme jasný úbytok detí. Je dosť pravdepodobné, ak pôjdeme takýmto tempom, čoskoro by v našom meste hokej definitívne zanikol,“ uvádza Štepán.

“Skalica nie je iba môj domov, je to mesto s veľkým potenciálom, ktorý je ukrytý v ľuďoch, tvoriacich naše mesto. V nadväznosti na odkaz našich predkov, mojich prastarých a starých rodičov a s víziou a odhodlaním vás ako občanov Slobodného kráľovského mesta, chcem zvýrazniť Skalicu na mape Slovenska..”

Martin Štepán

„Všetko má riešenie. Mám víziu, ktorú nazyvam „Plánom prace“. Nie sú to len vzdušné vízie, ale jednotlivé a reálne kroky, ktoré vieme počas tých štyroch rokov realizovať. Nebudú mať dopad len počas tých štyroch rokov, ale ide o 15 až 20 ročný horizont.”

Ako sú na tom financie mesta?

Ako sú na tom financie mesta Skalica? Bude vedieť budúce vedenie mesta zrealizovať všetky svoje plány? Štepán hovorí jasne: „Keby sme išli porovnať minulosť s prítomnosťou tak je to neporovnateľne. Aktuálne sa v Skalici nič nebuduje. Robia sa cesty, ale to len kvôli voľbám ako hovoria aj vtipné slogany: „Idú voľby, cítim vôňu asfaltu“. Toto by mala byť však automatika a nie výstavná skriňa toho primátora.

Kandidát na primátora mesta Skalica Martin Štepán – Foto: eReport

Pred rokmi, kedy bolo mesto v rozmachu, Skalica čerpala dotácie a eurofondy v hodnote niekoľko miliónov eur. Teraz sa bavíme o sumách v stovkách tisíc. Dúfal som, že primátorka, ktorá je i vo vláde, že dopomôže k tomu, že Skalica bude „zlatá“, opak je však pravdou,“ uviedol Štepán na margo súčasného vedenia.

Program a vízie Martina Štepána

Kandidát na primátora mesta Skalica Martin Štepána má vo svojom bohatom programe predstavené riešenia súčasných problémov mesta, tým najväčším problémom ako on sám udáva je nevyužitie veľkého potenciálu historického mesta, poloha, výstavba či stagnácia v oblasti práce s mládežou v športových kluboch.

Kľúčové oblasti pre život Skaličanov

„Odmietam byť súčasťou pasívneho postoja voči vonkajším okolnostiam. Z pozície primátora sa zameriam na riešenie kľúčových a životne dôležitých oblastí pre život Skaličanov. Energie, klíma voda, z množstva konferencií a seminárov, na ktorých sa dlhodobo a pravidelne zúčastňujem, som získal ucelený obraz, ako sa dá efektívne zmierňovať inflačno-energetický dopad na mesto a ľudí.“

Martin Štepán sa vo svojom programe zameriava i na problémy s parkovaním „Rozšírenie parkovacích možností na sídliskách a systematické nastavenie parkovania v centre mesta, aby sme zamedzili situáciám, keď nie je možné vo frekventovaných časoch zaparkovať.“

Medzi tie najväčšie problémy mesta patrí i odliv turistov: „Neoddeliteľnou súčasťou ekonomiky mesta je turizmus. Mám v pláne vybudovať systém cyklotrás, ktoré povedú od Baťovho kanála okruhom Skalice smerom na Vintoperk cez vinohrady a vinárske búdy. Sú miesta, ktoré momentálne nevyužívajú svoj plný potenciál. Napríklad revitalizácia a tvorba parkov ako miest pre ľudí. Slúžiacich na prechádzky, beh, korčuľovanie, posedenie na lavičkách pod stromami či hranie sa detí na trávnatých plochách.

Zlepšenie športovej infraštruktúry

Plánuje sa zamerať i na športovú sféru mesta: „Viem, že Skalica potrebuje Mestskú športovú halu, ktorá bude využívaná klubmi a organizáciami k plno­ hodnotnému rozvoju a kvalitatívnemu napredovaniu športovcov.

Celý program, vízie a plány kandidáta na primátora mesta Skalica Martina Štepána nájdete na webovej stránke: https://www.martinstepan.sk/

PR ČLÁNOK


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Kandidát na primátora Skalice Martin Štepán: Pomôžem mestu naplno využiť jeho potenciál!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti