Slovensko na štvrtkovom samite EÚ v Bruseli podporí kompromisný návrh na skrátenie platnosti covidpasov na deväť mesiacov. Uviedol to predseda vlády SR Eduard Heger po príchode na štvrtkové zasadnutie Európskej rady.
Heger pripomenul, že na Slovensku majú covidpasy v súčasnosti platnosť 12 mesiacov. Potvrdil však, že lídri EÚ majú vo štvrtok prijať dohodu o platnosti tohto dokladu na deväť mesiacov, proti čomu Slovensko nebude namietať.
„Potrebujeme mať ten záchyt a aj sekvenovanie vírusu“
„My to podporujeme, pretože nový variant omikron je veľké riziko. Takže súhlasíme s návrhom na skrátenie platnosti covidpasov na deväť mesiacov,“ uviedol premiér pred novinármi. Niektoré členské krajiny EÚ, napríklad Írsko, Portugalsko a Taliansko, už naznačili, že z dôvodu rýchleho šírenia variantu omikron budú požadovať PCR testy pre všetkých návštevníkov, aj pre tých zaočkovaných.
Heger na otázku, aká je pozícia Slovenska v tejto záležitosti, uviedol, že je dôležité požadovať tieto testy pri vstupe do Európskej únie. „Potrebujeme mať ten záchyt a aj sekvenovanie vírusu, aby bolo možné zachytiť, či to riziko prichádza,“ opísal situáciu. Vzápätí však dodal, že aj o tomto sa budú viesť diskusie na samite, kde boj proti pandémii ochorenia COVID-19 je úvodnou témou a jedným z najdôležitejších bodov rokovaní.
Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus už v utorok na zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti naznačil, že otázka covidpasov je v krajinách EÚ vnímaná rôzne. Sú krajiny, ktoré nemajú určenú platnosť tohto certifikátu. Ďalšie žiadajú len jeho šesťmesačnú platnosť.
„Je dôležité koordinovať postup z hľadiska mobility“
Slovensko vníma decembrový samit EÚ z hľadiska dvoch zásadných priorít. Tými sú koordinovaný boj proti ochoreniu COVID-19 a jeho novým variantom a snahy o deeskaláciu napätia na ukrajinsko-ruských hraniciach. Uviedol to Heger.
Premiér upozornil, že úvodná časť rokovaní šéfov vlád a štátov bude o pandémii ochorenia COVID-19 a o novom koronavírusovom variante omikron. Zdôraznil že je dôležité koordinovať postup členských krajín z hľadiska cestovania a mobility Európanov a potrebná je i výmena informácií z národných analytických centier o tom, ako sa omikron správa.
„Vidíme už prvé informácie, ako sa správa pri zaočkovaných a bude dôležité zistiť, ako je to u nezaočkovaných osôb. Čo vieme s istotou, je, že sa šíri veľmi rýchlo,“ skonštatoval Heger. Podľa jeho slov druhou prioritou samitu je deeskalácia napätia medzi Ukrajinou a Ruskom. „Pre EÚ je dôležité, aby sme postupovali spoločne a koordinovane aj v rámci NATO aj so Spojenými štátmi,“ opísal situáciu.
Pripomenul svoj telefonát s prezidentom USA
Premiér v tejto súvislosti spomenul svoj minulotýždňový telefonický rozhovor s americkým prezidentom Joeom Bidenom, kde hovorili o tom, ako je dôležité preventívne nastaviť určité parametre a jasne pomenovať sankcie, ku ktorým by došlo v prípade ďalšej eskalácie, a tým vyvolať zníženie napätia a zaistiť návrat k dialógu. „Toto bude určite veľmi dôležitá téma nielen pre Slovensko, keďže Ukrajina je náš sused, ale aj pre celý región. Potrebujeme pokoj, potrebujeme stabilitu, potrebujeme budovať dobré vzťahy, a na to je dôležitý dialóg,“ povedal Heger.
VIDEO Heger na úvod summitu EÚ o variante omikron a napätí s Ruskom
Mohlo by vás zaujímať:
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Heger z Bruselu: Súhlasíme s návrhom na skrátenie platnosti covidpasov!