eReport.sk
Slovenský premiér Eduard Heger
Slovenský premiér Eduard Heger. Zdroj: tasr/ap

VIDEO Heger bol hosťom európskych ľudovcov. Prijmú medzi seba OĽANO? Premiér: Čaká sa


Slovenské politické hnutie OĽANO čaká na rozhodnutie Európskej ľudovej strany (EPP) v súvislosti so svojím členstvom v tejto celoeurópskej politickej rodine. Pre spravodajcu TASR to v utorok uviedol predseda vlády SR Eduard Heger po skončení summitu EÚ v Bruseli a pred odchodom do Rotterdamu na snem EPP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Život bez eurofondov?
  2. Eduard Heger
  3. Tak hlavne s úctou a slušne
  4. Kauza Katargate pokračuje
  5. Na kombosnímke zľava Eduard Heger a György Gyimesi.

Heger pripomenul, že OĽANO ešte nie je riadnym členom EPP a na snem ľudovcov išiel v pozícii hosťa. „Čaká sa na rozhodnutie rodiny EPP, ktoré by malo nastať v priebehu najbližších týždňov alebo mesiacov,“ uviedol s odkazom na proces rokovaní o vstupe do politickej rodiny ľudovcov. Rokovaniami s vedením EPP bol poverený europoslanec Peter Pollák.

S Webberom ešte svoj vzťah hlbšie nerozvinul

„Idem tam ako hosť a tá diskusia bude o budúcnosti Európy. Aj na summite EÚ sme skonštatovali, že Európa sa nachádza na križovatke a preto je veľmi dobré, že si kladieme otázky týkajúce sa bezpečnosti, obrannej politiky a alternatív v energetike a zároveň prichádzame aj s odpoveďami,“ opísal premiér úsilie ľudovcov vplývať na celoeurópsku politiku.

Heger sa ako hosť pravidelne zúčastňuje na summitoch EPP, ktoré sa konajú pred každým summitom EÚ. Na otázku TASR, či sa pozná s novým šéfom EPP Manfredom Weberom, Heger uviedol, že sa poznajú a vedú „korektnú komunikáciu“, zatiaľ však nemali možnosť hlbšie rozvinúť tento vzťah. Aj preto, že OĽaNO nie je právoplatným členom, ale iba v pozícii hosťa.

VIDEO Eduard Heger o svojej účasti na sneme EPP, kde bol pozvaný ako hosť

Europoslanec a šéf slovenskej delegácie EPP v Európskom parlamente Ivan Štefanec (KDH) pre TASR uviedol, že snem bol najväčším podujatím ľudovcov po pandémii. Zúčastnilo sa na ňom vyše 4000 delegátov — vrátane lídrov siedmich krajín EÚ a líderky bieloruskej opozície Sviatlany Cichanovskej — a silné zastúpenie mala aj Ukrajina v podobe exprezidenta Petra Porošenka a expremiérky Julije Tymošenkovej.

Štefanec upriamil pozornosť na energetickú úniu

Štefanec na sneme vystúpil ako predseda platformy SME Europe, zastupujúcej malé a stredné podniky. Upozornil, že tieto podniky sú po pandémii a po náraste cien energií vplyvom ruskej invázie na Ukrajinu v zložitej situácii. „Potrebujú našu podporu v lepšom prístupe k finančným zdrojom a v odbúraní byrokracie a zbytočnej administratívy. Rozvojom digitalizácie je dôležité zabezpečiť všetky verejné služby online. Pre zastavenie rastu cien energií môže byť účinná len energetická únia s fungujúcim európskym energetickým trhom. Od rozvoja malého podnikania závisí kvalita nových pracovných miest a aj celková životná úroveň občanov,“ uviedol vo svojom príhovore pred delegátmi zjazdu.

Zároveň dodal, že Manfred Weber je „najlepšou voľbou“ pre rodinu kresťanských demokratov v Európe. „Rád som ho podporil a som si istý, že naša spolupráca v prospech Slovenska a Európskej únie bude aj naďalej pokračovať,“ dodal.

Vystúpil aj expremiér Dzurinda

Na sneme s prejavom vystúpil aj slovenský expremiér Mikuláš Dzurinda, ktorý je šéfom Centra pre európske štúdiá Wilfrida Martensa, think-tanku európskych ľudovcov. Odsúdil ruskú agresiu na Ukrajine a upozornil, že nacionalizmus nie je riešením problémov, ale vedie k vojnám, ako je aj tá na Ukrajine. Zablahoželal Weberovi k zvoleniu do funkcie a zdôraznil, že centrum, ktorému predsedá, bude propagovať víziu a hodnoty EPP a posilňovať európsky integračný projekt. Dzurinda na Twitteri pripomenul, že ľudovci v utorok udelili ruskému opozičnému politikovi Alexejovi Navaľnému Ocenenie EPP za zásluhy.

Zdroj: twitter.com/epp

„Jeho boj za slobodu prejavu a slobodu v Rusku je naším bojom. Demokracia nebude nikdy umlčaná,“ zdieľal Dzurinda status EPP s odkazom na väzneného ruského politika.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Heger bol hosťom európskych ľudovcov. Prijmú medzi seba OĽANO? Premiér: Čaká sa

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne