eReport.sk
Ľudia už počúvať frázy dlho nevydržia
Odborník na obranu a bezpečnosť Jozef Viktorín (Republika). Foto: eReport

VIDEO Generál Viktorín pre eReport: Vojna nie je finále majstrovstiev sveta, chýba mi slovo mier!


To nie je finále MS vo futbale, hovorí o vojne pre eReport Viktorín. Odborník na obranu a bezpečnosť Jozef Viktorín (Republika) si myslí, že dodávky zbraní a zbraňovej techniky na Ukrajiny plnia pre krajiny politického západu najmä politický a marketingový účel. Argumentuje tým, že takéto dodávky aj tak nemajú nádej na vyrovnanie pomerov síl medzi Ukrajinou a Ruskom. Slovenská vláda, ktorá rozhoduje aj o dôležitých strategických otázkach týkajúcich sa vojny, už naviac nemá mandát. A prezidentka SR Zuzana Čaputová nekoná aj napriek tomu, že niektorí ministri, aj v súvislosti s vojnou, evidentne prekračujú kompetencie, ktoré im ako členom odvolanej vlády udelila.

Zdroj: youtube.com/eReport

„Rozmýšľajú politicky a hlavne marketingovo, lebo dodávkami zbraní posilňujú svoju ekonomiku a vedia to predať tak, že pomáhajú Ukrajine,“ povedal Viktorín pre eReport. „Myslím, že ten pomer síl je v neprospech Ukrajiny bez ohľadu na to, či tých 300 tankov dostanú, alebo nedostanú,“ dodal.

Vedia Ukrajinci narábať so strojmi, ktoré im posielame?

S dodávkami zbraní sa však okrem absencie elementárnej logiky podľa odborníka spájajú aj iné problémy. Jedným z nich môže byť úroveň vedomostí a schopností ukrajinských vojakov. Tým je dodávaná rôzna vojenská technika, s ktorou nemusia mať a často ani nemajú skúsenosti. „Načo vám je nové auto, keď neviete šoférovať,“ tvrdí Viktorín.

Okrem toho sa v krajinách, odkiaľ technika pochádza, teda napríklad aj na Slovensku, vyskytujú ďalšie komplikácie. Ide hlavne o krízy ekonomického a energetického charakteru, ktoré dopadajú na ľudí a znižujú mieru akceptácie ľudí pre proukrajinské kroky vlády: „To sú tie priame dôsledky nebojového charakteru, ktoré na ľudí dopadajú.“

Slovensko vtiahnuté do vojny?

Viaceré vládne rozhodnutia podľa skúseného generála vtiahli Slovensko do vojny. Vládni politici sa podľa neho miestami správajú tak, ako keby išlo o šport, nie o vážne úskalia vojny. „To nie je finále MS vo futbale, ani v hokeji. Vo vojne vždy prehrali obyčajní ľudia, ktorí sa tam nachádzajú,“ upozorňuje.

Vládu zároveň kritizuje už len za to, že chce dovládnuť ešte rok po tom, čo jej v parlamente bola vyslovená nedôvera. „Vláda sa stará len sama o seba, o to, ako predĺžiť svoju existencie,“ vyjadril Viktorín svoje stanovisko. „Spôsobom, aby si to obdobie čo najviac mohli užiť v tých stoličkách a v tých limuzínach,“ dodal. Okrem ústavného rámca, ktorý tejto vláde fakticky odobral mandát, nemôžeme podľa neho zabúdať ani na schopnostné medzery jednotlivých členov Hegerovho kabinetu. „Títo ľudia v živote si nemysleli, že budú niekedy sedieť na ministerských stoličkách a ani ich pozadie, ani ich skúsenosti z riadenia ľudí a podobne nie sú žiadne,“ uzavrel.

V relácii „Bez cenzúry“ s Ekkertom sa taktiež dozviete:

  • Čo hovorí na dodávky tankov na Ukrajinu?
  • Aké nevojenské dôsledky vojna prináša?
  • O čo vláde ide pri snahách o predĺženie svojej vlastnej existencie?
  • Prečo je Veľká Británia hlavným aktérom eskalácie napätia?
  • Prečo vláda nie je schopná manažovať takúto krízu?
  • Čo hovorí na nečinnosť prezidentky voči vláde?

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Generál Viktorín pre eReport: Vojna nie je finále majstrovstiev sveta, chýba mi slovo mier!

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: