eReport.sk
Robert Fico (Smer-SD)
Robert Fico (Smer-SD). Foto: tasr

VIDEO Fico: Zúfalá vláda nevie, čo má robiť, tak prišla s obuškom na občanov!


Fico nesúhlasí s novelami, ktorými vládna koalícia upravila niektoré zákony v súvislosti s bojom proti tretej vlne pandémie. Tvrdí, že schválené legislatívne zmeny sú segregačné a obmedzujú základné ľudské práva občanov.

V piatok boli v národnej rade schválené novely zákonov, s ktorými opozičná strana Smer-SD nesúhlasí a opakovane prízvukuje, že súčasná vláda a tiež prezidentka vyhlásili slovenskému národu vojnu. Sociálni demokrati zároveň potvrdili, že nebudú váhať a s danými zákonmi sa obrátia priamo na Ústavný súd SR, nech ten rozhodne či sú v rozpore s ústavou.

Je to obrovský zlepenec zákonov, tvrdí expremiér

Poslanci dnes v Národnej rade SR (NR SR) schválili zákon, ktorý má reagovať na tretiu vlnu pandémie. Smer však tomuto zákonu vyčíta, že zavádza nové sankcie za priestupky pre bežných ľudí a dovedie spoločnosť ešte k väčšiemu napätiu a agresivite. Zákony sú navyše prijaté v skrátenom legislatívnom konaní, vďaka čomu vyzerajú ako šité horúcou ihlou.

„Predovšetkým je to zlepenec zákonov, ktoré vláda Slovenskej republiky predložila v skrátenom konaní bez akéhokoľvek sociálneho dialógu. Výsledkom je, že tu je obrovský hnev zamestnávateľov, zamestnancov, ľudí. Tento zákon bude viesť k vyostrovaniu napätia, určite bude viesť k väčšej agresivite, pretože veľmi symbolicky sa rozhodla vláda, že ako prvý článok tohto zákona schváli výrazné zvýšenie sankcií za priestupky, ktoré môžu občania spáchať v súvislosti s bojom proti pandémii. Naďalej veľmi výrazne nesúhlasíme so skutočnosťou, že štát prenáša na jednej strane povinnosť vykonávať testovanie, ale súčasne prenáša aj povinnosť platiť za toto testovanie. Necítime žiadne úľavy, nie je tam nič, čo by ľuďom na Slovensku pomohlo. Je to len prejav zúfalstva vlády, ktorá už nevie, čo má robiť, tak prišla s nejakým obuškom,“ uviedol Robert Fico.

Fico argumentuje aj porušením rokovacieho poriadku

Pri prerokovaní tohto zákona malo podľa Fica navyše dôjsť k hrubému porušovaniu rokovacieho poriadku, ktorý jasne hovorí, že ak sa predkladá návrh zákona a súčasne sa predpokladá, že na jeho vykonanie budú potrebné vykonávacie predpisy, ktoré nadobudnú účinnosť v tom istom čase, ako novelizovaný zákon, musia byť do národnej rady predložené aj návrhy vykonávacích predpisov. Inak je to podľa Fica hrubé porušenie rokovacieho poriadku, čo však túto vládu absolútne nezaujíma.

Smer nevylúčil podanie na Ústavný súd SR

Smer predložil aj návrh uznesenia so žiadosťou, aby sa národná rada zaviazala Ústavný súd SR, aby čo najrýchlejšie rozhodol o podaniach, ktoré sa dotýkajú vecnej pôsobnosti Úradu verejného zdravotníctva. „Aj my namietame, že nie je možné vyhláškami zasahovať do základných práv a slobôd ľudí. Dali sme uznesenie, ktoré navrhovalo, že národná rada oslovuje Ústavný súd Slovenskej republiky a žiada ho, aby bezodkladne rozhodol o podaniach predovšetkým generálneho prokurátora z 18. marca tohto roku a tým Ústavný súd prispel k určitej miere stability a právnej istoty,“ vysvetlil Fico.

Fico tiež potvrdil, že nemôže vylúčiť podanie na Ústavný súd SR, pretože návrh dnes schváleného zákona proti tretej vlne je segregačný, obmedzuje základné ľudské práva, zavádza obrovskú nerovnosť.

Zdroj: youtube.com/smer-sd

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Mária Kolíková.
  2. policajt kotroluje zákazníčku v Námestove vo štvrtok 30. septembra 2021.
  3. Prezidentka Zuzana Čaputová.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Fico: Zúfalá vláda nevie, čo má robiť, tak prišla s obuškom na občanov!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: