eReport.sk
Robert Fico, foto:tasr

VIDEO: Fico o vládnom spochybňovaní referendových otázok: Moc v rukách majú občania!

Opozičná strana Smer-SD reagovala na kritiku referendových otázok zo strany vládnej koalície a od niekoľkých ústavných právnikov. Samotné otázky mali byť tiež napísané ústavnými právnikmi a preto je dôvod domnievať sa, že opäť vzniká nejasná diskusia medzi ústavnými právnikmi. Predseda Smeru Robert Fico však trvá na tom, že sa jedná o jedinú ústavnú a demokratickú cestu, ako zosadiť vládu, ktorá sa teší len minimálnej dôvere.

„My sme s tým rátali, že hneď po tom, ako predstavíme otázky do petičnej akcie, ktoré sú navrhované do referenda, že sa objaví celý rad spochybňovania, že sa objaví celý rad iných názorov. Fakt je ten, že sme nezachytili nikoho relevantného, kto by povedal, že to, čo navrhujeme do petície je protiústavné. Našou povinnosťou je prostredníctvom vás oznámiť slovenskej verejnosti mimoriadne vážne skutočnosti, ktoré vyplývajú z rozhodovacej praxe Ústavného súdu Slovenskej republiky. A ja prosím všetkých pochybovačov, aby prestali, pretože ak spochybňujú tieto referendové otázky, idú výslovne proti rozhodovacej praxi Ústavného súdu Slovenskej republiky,“ ozrejmil Fico.

„Výsledok referenda má silu ústavného zákona“

Fico rovnako považuje za dôležité, aká je dnes ustálená rozhodovacia prax Ústavného súdu Slovenskej republiky a s prihliadnutím na to povedal tri základné závery. „Po prvé treba povedať, že všetku moc majú v rukách občania Slovenskej republiky. Toto je základ ústavnosti a demokratického systému Slovenskej republiky, ktorý nie je možné spochybňovať. Po druhé Ústavný súd povedal, že zákonodarná moc sa dá vykonávať dvojako. Buď túto zákonodarnú moc vykonáva Národná rada Slovenskej republiky (NR SR) alebo túto zákonodarnú moc vykonávajú občania Slovenskej republiky cez referendum. A najpodstatnejšie, a to je hlavný účel dnešnej tlačovej besedy, je konštatovanie Ústavného súdu v spomínanom náleze. Ústavný súd konštatuje, že platne prijatý výsledok referenda je priamo záväzný, má silu ústavného zákona,“ uviedol Fico.

Zdroj: Yt/Smer-SD

Nevedia si predstaviť, že by vláda nerešpektovala výsledok referenda

Prvá otázka v referende, ktorú strana navrhuje je, či ľudia súhlasia s tým, že vláda musí bezodkladne podať demisiu po tom, čo bude referendum platné, teda že príde dostatočný počet ľudí, z ktorých nadpolovičná väčšina povie, že si želá bezodkladný odchod tejto vlády. To je podľa slov Fica priamo záväzné, má to silu ústavného zákona. Ďalej treba podľa sociálnych demokratov odpovedať na otázku, čo sa bude ďalej diať, pokiaľ vláda podá demisiu. Preto je druhá otázka postavená tak, že sa pýta ľudí, či súhlasia s tým, aby sa volebné obdobie dalo skrátiť buď referendom alebo tým, že NR SR nadpolovičnou väčšinou všetkých poslancov prijme uznesenie a tým skráti volebné obdobie. Pokiaľ by ľudia na druhú otázku odpovedali, že si želajú takúto zmenu ústavy, strana má za to, že to má taktiež silu ústavného zákona.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO: Fico o vládnom spochybňovaní referendových otázok: Moc v rukách majú občania!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti