eReport.sk
Moderátorke RTVS sa vyhrážajú smrťou
Zľava Ladislav Kamenický, moderítorka Marta Jančkárová a Veronika Remišová v štúdiu Slovenské rozhlasu. Zdroj: rtvs

VIDEO Exminister naložil Remišovej za Blahu, Govnet aj pexeso! Šéfka Za ľudí priznala nízke preferencie

Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí) a poslanec Národnej rady (NR) SR a podpredseda Smeru-SD Ladislav Kamenický si v sobotu sadli za spoločný stôl v štúdiu RTVS, aby debatovali v relácii Sobotné dialógy. Témou bola dvojnásobná vražda na Zámockej ulici v Bratislave, ale aj situácia na slovenskej politickej scéne. A treba povedať, kým diskusia opozičného politika a podpredsedníčky vlády Eduarda Hegera (OĽANO) v prvých minútach prebiehala relatívne pokojne, v závere debaty si politici tak skákali do reči, že im, ako sa vraví, ani tá divá sviňa, nemohla rozumieť.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR Branislav Gröhling (SaS)
  2. Miesto činu
  3. Ničiteľka?
  4. Vďaka neschopnosti vlády trpia ľudia!
  5. Predseda Smeru o Orbánovi
  6. Remišovej počty zrejme nikdy nepôjdu
  7. Policajti po streľbe na Zámockej ulici v Bratislave 12. októbra 2022.

Úvodné slovo dostala Remišová, pričom na stole bola smrtiaca streľba, ktorá sa tento týždeň v stredu (12.10.) odohrala centre Bratislavy a vyhasli po nej tri životy. Najprv zomreli dve obete útočníka, neskôr strelec spáchal samovraždu. Podľa polície bola motívom mladého vraha a samovraha nenávisť – a tak o nenávisti hovorila aj vicepremiérka.

Remišová: Každý musí spraviť ten krok k zblíženiu

„Nenávisť nikdy nie je jednorazovým činom, vždy sa to niekde zbiera. A postupne to vyústi do takej tragédie, ako sme ti videli. V boji s nenávisťou je to na každom jednom človeku na Slovensku, každý musí spraviť krok k tomu, aby Slovensko bolo bezpečným miestom pre všetkých ľudí,“ uviedla Remišová po tom, ako vyjadrila úprimnú sústrasť pozostalým obetí a dôrazne odsúdila ohavný zločin vraždy.

Akékoľvek vyjadrenia nenávisti a rozdeľovania nie sú prípustné. A žiaľ, na Slovensku je to tak, že politiku vyhrávajú politici, ktorí si takúto politickú agendu postavili na rozdeľovaní a na konflikte.

Veronika Remišová.

Potom reagovala aj na otázku moderátorky Marty Jančkárovej, ktorá chcela poznať Remišovej názor na tragédiu z pohľadu politických reálií na Slovensku. Pretože aj politici sa verejne prezentujú všelijakými vyhláseniami. „Akékoľvek vyjadrenia nenávisti a rozdeľovania nie sú prípustné. A žiaľ, na Slovensku je to tak, že politiku vyhrávajú politici, ktorí si takúto politickú agendu postavili na rozdeľovaní a na konflikte. Bolo to tak v minulosti, je to tak aj teraz. Jednoducho, tak je nastavená slovenská spoločnosť. Myslím si, že to sa musí zmeniť po tejto rane, ktorú Slovensko zažilo a tá cesta k sebe nie je jednosmerná. Je to obojsmerná cesta. Každý musí spraviť ten krok k zblíženiu,“ konštatovala Remišová.

Šéfka Za ľudí: Ja viem, že nemáme veľa percent, ale…

Vzápätí si vicepremiérka ešte vzala slovo, aby vyzdvihla správanie politikov najmenšej koaličnej strany, ktorej šéfuje. A stalo sa niečo relatívne nečakané. Pravdepodobne prvýkrát od parlamentných volieb otvorene priznala, že preferencie jej strany sú mizerné. Ešte zaujímavejšie bolo to, akým spôsobom to urobila. „V strane Za ľudí, my toto nerobíme. My sme povedali, že my chceme robiť politiku slušnosti. A ja viem, že nemáme veľa percent, ale ja by som nechcela ani jedno percento, ktoré by bolo postavené na rozdeľovaní a na nenávisti k ostatným,“ vysvetlila politička, ktorá naozaj tých preferenčných percent na rozdávanie nemá. A to dlhodobo. Odkaz, ktorý takto vyslala, mal zrejme smerovať k tomu, že k tej nízkej dôveryhodnosti, ktorú jej strana má, by určite nechcela viac za každú cenu. Nuž, originálnosti postojov sa naozaj medze nekladú. A platí to o to zrejme o to viac pri slovenských politikoch.

Ten človek, ktorý to spáchal bol jednoznačne podľa mňa psychicky chorý. Treba asi nechať vyšetriť celú túto záležitosť. Chcel by som upozorniť na to, aby sa tá téma nepolitizovala.

Ladislav Kamenický.

Exminister financií a podpredseda strany Smer-SD Ladislav Kamenický taktiež vyjadril úprimnú sústrasť rodinám obetí a pozostalým k udalostiam nedávnej streľby na Zámockej ulici v Bratislave. Na rozdiel od Remišovej sa však nechcel príliš k téme vyjadrovať, vysvetlil totiž, že sa nestotožňuje s tým, že sa téma vraždy politizuje. „Otvorene poviem, trošku mi vadí, že táto téma sa tak veľmi politizuje. Ten človek, ktorý to spáchal bol jednoznačne podľa mňa psychicky chorý. Treba asi nechať vyšetriť celú túto záležitosť. Chcel by som upozorniť na to, aby sa tá téma nepolitizovala,“ reagoval bývalý minister.

Kamenický: Polarizácia spoločnosti prišla s Matovičom

Moderátorka však bola opačného názoru a Kamenickému pripomenula aj predsedu Smeru Roberta Fica: „Vieme o tom, že politici, vrátane vášho šéfa, mali vyjadrenia, v ktorých bola, minimálne medzi riadkami, nenávisť, alebo netolerancia voči inej menšine.“

Poviem otvorene, ja si myslím, že to rozdeľovanie spoločnosti tu nastalo práve príchodom Igora Matoviča do politiky. Stále spomíname môjho straníckeho šéfa, ale ja by som tu mohol rozprávať o tom, ako napríklad niektorí politici označujú demonštrantov ako opice, ako dezolátov a neviem aké všelijaké prívlastky im dávajú. Ja som to osobne vždy odmietal a ja som sa nikdy takto nevyjadroval Každý, aj politici, každý má svoj podiel viny na všetkom, ale teraz si hovoriť, že kto je tu etalón slušnosti a kto je ten druhý a ukazovať tu na neho prstom, si myslím, že nie je vhodné,“ zdôraznil Kamenický, podľa ktorého sa politizovaním témy vraždy môže spoločnosť ešte viac polarizovať.

„Pán Fico hovoril dlhý čas o sorosovskom sprisahaní“

V tejto chvíli si už Ficom „pomohla“ aj Remišová: „Jedna vec sú konšpirácie, ktoré si nájde mladý človek niekde na internete zahraničných portálov, ale druhá vec je, keď tieto konšpirácie potvrdzuje vysokopostavený ústavný činiteľ. Pán Fico hovoril dlhý čas o sorosovskom sprisahaní, ešte aj teraz hovorí, že na čele nášho štátu stojí americká agentka. Toto je tá najhoršia konšpirácia, ktorá práve potvrdzuje tie konšpirácie. Takže je tu oprávnená kritika do radov politikov, ktorý takéto konšpirácie šíria.“

Okrem toho, že obaja politici útok odsúdili a zhodli sa ešte aj na tom, že anonymné diskusie na sociálnych sieťach či pod článkami by sa mali skončiť, debata vo svojej druhej polovici začala poriadne eskalovať.

Prišiel ostrý náklad exministra financií

To, že Remišová znova ukázala v negatívnom kontexte na Fica, jej Kamenický takpovediac spočítal aj s úrokmi. Označil ju za pomýlenú, pričom jej pripomenul to, ako sa sťažovala TV Markíze, že údajne manipulovala hlasovanie počas toho, ako v štúdiou v Záhorskej Bystrici minulú nedeľu, debatovala s podpredsedom Ľubošom Blahom. Rovnako na ňu vytiahol aj známu kauzu Govnet, kedy kvôli jej podozreniam skončilo niekoľko ľudí na istý čas v celách a rovnako Remišovej spomenul aj jej „slávne“ pexeso s údajne toxickými osobami, ktorých súčasťou bol napríklad aj exprezident polície Milan Lučanský, ktorý napokon tragicky zahynul v cele, teda v čase, keď bol v rukách a pod ochranou štátu. Podrobnosti nájdete vo videu.

Zdroj: fb/ladislavkamenickyofficial

Témou v diskusnej relácii bolo aj blokovanie parlamentu. Kamenický uviedol, že koalícia sa stále vyhovára na opozíciu, ale tá „má byť zrkadlom pre koalíciu“. Vyjadrili sa i k téme budúcoročného rozpočtu. „Každý, kto podporí rozpočet na budúci rok, si želá, aby občania prežili cez ťažké obdobia a krízu,“ uviedla Remišová. Zároveň verí, že rozpočet prejde s podporou všetkých poslancov, rokovať o ňom chcú s viacerými parlamentnými stranami.  

V závere si skákali do reči tak, že im nebolo rozumieť

To už bola však diskusia v štádiu, keď sa politici prekrikovali ako baby na trhu, ešteže čas relácie práve vypršal. Prečo si skákali do reči? Nuž Remišová opakovala, že aj opozícia má menšinovej vláde povinnosť pomáhať (pri hlasovaní v NR SR), aby sa vládna pomoc dostala ľuďom a Kamenický jej zase rázne pripomínal, že je predsa na vláde, aby vládla a nie na opozícii. Odkázal jej, že ak to nedokážu, nech to v koalícii zabalia a odídu od pomyselného koryta.

Remišová video zostrih tentoraz nezverejnila

Chceli sme v rámci objektívnosti a vyváženosti zverejniť aj zostrih videa, ktoré si vicepremiérka Remišová podobne ako Kamenický takisto pravidelne zverejňuje po svojich vystúpeniach v politických debatách na svojom profile na sociálnej sieti, doteraz sa tam však neobjavilo. Namiesto toho dala odkaz na link, kde si jej fanúšikovia môžu pozrieť celú reláciu. A opäť kritizovala stranu Roberta Fica. „Dnes v Sobotných dialógoch Smer zavádza o riešeniach krízy, no zamlčiava pritom ako katastrofálne riadili štát počas oveľa miernejšej krízy za ich vlády,“ uviedla v statuse.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Exminister naložil Remišovej za Blahu, Govnet aj pexeso! Šéfka Za ľudí priznala nízke preferencie

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre