Slovensko sa postupne stáva európskym lídrom v daňovej podpore sociálnych podnikov. Rozvoj sociálnej ekonomiky má výrazný vplyv aj na podporu zamestnanosti zraniteľných skupín, zlepšovanie životných podmienok či na riešenie sociálnych a environmentálnych výziev. Informuje TASR na základe tlačovej správy.
Vo štvrtok o tom na tlačovej konferencii informoval poslanec Európskeho parlamentu Branislav Ondruš (Hlas-SD) spolu s predsedníčkou Aliancie pre sociálnu ekonomiku na Slovensku (ASES) Alenou Gunárovou.
Mohlo by vás zaujímať:
Branislav Ondruš o rámcových dokumentoch EÚ
Europoslanec Branislav Ondruš zhrnul základné body Akčného plánu sociálnej ekonomiky, ktorý Európska komisia prijala v decembri 2021. Tento plán podporuje sociálne podniky, ktoré kombinujú podnikateľskú činnosť s pozitívnym sociálnym alebo environmentálnym prínosom. „Akčný plán poskytuje rámec na to, aby sme podporili sociálne podnikanie
a rozvoj organizácií, ktoré prispievajú k riešeniu problémov, ako je nezamestnanosť zraniteľných skupín či ochrana životného prostredia,“ uviedol Ondruš.
Odporúčanie Rady EÚ zasa obsahuje konkrétne opatrenia, ktoré sa majú realizovať nielen na európskej, ale aj národnej úrovni. Medzi nimi sú aj odporúčania v oblasti daňových zvýhodnení pre sociálne podniky. „Členským štátom sa odporúča, aby zvážili opatrenia s cieľom (…) preskúmať daňové zaťaženie subjektov sociálneho hospodárstva a podľa možnosti ho znížiť a (…) vypracovať daňové stimuly pre sociálne hospodárstvo v súlade s ich cieľmi sociálnej politiky a súčasnými postupmi v členských štátoch a v súlade s právom Únie, ktoré môžu zahŕňať: i) oslobodenie od dane z príjmov právnických osôb z nerozdelených ziskov subjektov sociálneho hospodárstva,“ uvádza sa v Odporúčaní Rady.
Novinky v daňovej podpore
V tejto súvislosti Branislav Ondruš poďakoval za konštruktívny a ústretový prístup ministrovi financií Ladislavov Kamenickému a jeho štátnej tajomníčke Daniele Kľučkovej, výsledkom ktorého sú dve zásadné novinky v daňovej podpore sociálneho podnikania.
Prvou je rozšírenie výnimky z povinnosti platiť tzv. daňovú licenciu na sociálne podniky. „V princípe fungujú na neziskovom princípe, preto by ich povinnosť aj tak platiť daň významne poškodila,“ vysvetlil Ondruš. Znamená to, že sociálne podniky, ktoré za rok 2024 nevytvoria zdaňovaný zisk, nebudú musieť platiť povinnú minimálnu daň.
Druhou novinkou je zaradenie produktov a služieb sociálnych podnikov do zníženej sadzby DPH vo výške 5%. „Zavedenie nižšej DPH pre sociálne podniky je dôležitým krokom smerom k ich dlhodobej udržateľnosti. Vďaka tejto zmene budú môcť sociálne podniky efektívnejšie fungovať, poskytovať viac služieb a vytvárať pracovné miesta pre ľudí, ktorí
sú na trhu práce znevýhodnení,“ uviedol Ondruš.
Podľa predsedníčky ASES Aleny Gunárovej to umožní sociálnym podnikom nielen zlepšiť svoje finančné toky, ale aj rozšíriť svoju činnosť a zvýšiť svoj spoločenský prínos. „Povinnosť platiť daňovú licenciu by pre nás bola likvidačná. Zároveň rozdiel v DPH medzi základnou sadzbou 23% a zníženou 5% je dostatočne veľký, aby naše výrobky a služby boli konkurencieschopné,“ vysvetlila. Zamestnávanie znevýhodnených ľudí a plnenie ďalších spoločensky prospešných cieľov si totiž vyžadujú dodatočné náklady, ktoré bežné firmy nemajú. „Pritom našou filozofiou nie je postaviť sociálne podnikanie na dotáciách od štátu, ale na podpore dopytu po našich výrobkoch a službách,“ dodala.
Na záver tlačovej konferencie Branislav Ondruš a Alena Gunarová apelovali na dôležitosť pokračovať v podpore a rozvoji sociálnej ekonomiky na Slovensku. „Sociálna ekonomika má schopnosť meniť životy. Poskytuje riešenia pre ľudí, ktorí sú na trhu práce znevýhodnení,
a zároveň prispieva k riešeniu naliehavých sociálnych a environmentálnych problémov,“ uviedol Ondruš.
Gunarová doplnila: „Je dôležité, aby sme na Slovensku pokračovali v podpore sociálnych podnikov, ktoré prinášajú spoločenský a ekonomický prínos. Zlepšenie podmienok pre tieto podniky znamená lepšiu spoločnosť pre nás všetkých.“
Zdroj: Tlačová spáva/tasr/yt-eReport
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Europoslanec Ondruš: Vyrokovali sme výhodnejšie podmienky pre sociálne podniky