eReport.sk
Prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s premiérom. Foto: tasr

VIDEO Čaputová po stretnutí s premiérom: Za krízu je zodpovedná vláda, som pripravená menovať nových ministrov

Prezidentka Zuzana Čaputová očakáva skoré vyriešenie koaličnej krízy, za ktorú je zodpovedná vláda. Povedala to po stretnutí s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO). Očakáva od neho kroky na zabezpečenie stability vlády. Výmenu ministrov označila za jednu z možných alternatív riešenia krízy.

Vládna kríza nie je podľa nej následkom náhody. „Nie je to vírus, je to dôsledok veľmi konkrétnych udalostí, krokov a vyjadrení, ktorých podcenenie viedlo k tomu, že sme v situácii, že náš štát čelí veľkým vonkajším problémom a zároveň vnútornej nestabilite a nejasnému vývoju,“ vyhlásila hlava štátu.

Zdroj: fb/zuzanacaputova

Od premiéra očakávam kroky

Krízy podľa Čaputovej nesmú paralyzovať štát. Od Hegera očakáva kroky na zabezpečenie stability vlády alebo aby došlo k umožneniu iných ústavných možností. „Jednou z možných alternatív v septembri je výmena ministrov, čo si vyžaduje aj moju súčinnosť,“ dodala.

Prezidentka zdôraznila, že nie je rozhodcom tohto sporu. Príčina bola podľa nej identifikovaná pomerne presne. Dodala, že ide už o druhú vážnu vnútropolitickú krízu od volieb. Deje sa v kontexte iných globálnych problémov, ako je inflácia, pandemická, bezpečnostná či energetická kríza. Vnútorné spory sa podľa nej zároveň dejú na pozadí domácich problémov, ktorých nevyriešenie viedlo k štrajkovej pohotovosti samospráv, hrozbe štrajku učiteľov či k hrozbe výpovedí zo strany lekárov. Je rada, že s odbormi už vláda našla riešenia na niektoré problémy.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Belousovovú vytočil demokrat Heger
  2. Prezidentka SR Zuzana Čaputová
  3. Vpravo Richard Sulík (SaS) vľavo Veronika Remišová (Za ľudí).
  4. Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina)
  5. Prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS).

Spor vo vláde sa vyostril po tom, ako parlament prelomil veto prezidentky pri tzv. protiinflačnom balíčku z dielne ministra financií Matoviča. Liberáli vypovedali koaličnú zmluvu a žiadajú prepracovanie novej. Ich požiadavkou je aj odchod Matoviča z vlády. OĽANO to odmieta. SaS vyhlásila, že už nie je súčasťou koalície a ak sa do konca augusta nenaplnia jej požiadavky, ministri zo strany podajú demisiu. Obe strany ďalej trvajú na svojich stanoviskách, predčasné voľby nateraz odmietajú.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Čaputová po stretnutí s premiérom: Za krízu je zodpovedná vláda, som pripravená menovať nových ministrov

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti