eReport.sk
Zľava Lukáš Kyselica, Alojz Baránik a Milan Vetrák.
Zľava Lukáš Kyselica, Alojz Baránik a Milan Vetrák. Foto: tasr

VIDEO Bojovníka proti paragrafu 363 a jeho dvoch „spoločníkov“ z OĽANO prudko schladil Žilinka

Skupina poslancov Národnej rady (NR) SR za SaS a OĽANO sa tento týždeň obrátila na Ústavný súd (ÚS) SR v súvislosti s využívaním sporného paragrafu 363 Trestného poriadku (TP). Poslanci chcú vedieť, či spôsob, akým ustanovenie generálny prokurátor Maroš Žilinka využíva, je v súlade s Ústavou SR. V piatok o tom informoval poslanec Alojz Baránik (SaS). Dnes na tento krok politikov z vládnej koalície reagoval Žilinka.

„Navrhli sme ÚS, aby preskúmal spôsob, akým sa používa paragraf. Chceme sa dozvedieť, či okrem práv obvinených, na ktoré sa generálny prokurátor odvoláva, majú byť zohľadnené aj práva ostatných, ktorí majú záujem na tom, aby trestný proces prebiehal riadne a rýchlo,“ vysvetlil v piatok pred novinármi saskár Baránik, ktorý návrh podáva s poslancom Lukášom Kyselicom (OĽANO) a šéfom Ústavnoprávneho výboru NR SR Milanom Vetrákom (OĽANO).

Bol to práve Baránikov návrh na zmenu paragrafu 363, ktorý v parlamente krátko predtým neprešiel, a tak je „trišesťtrojka“ na pol roka v pléne takpovediac zablokovaná.

VIDEO Poslanec SaS Alojz Baránik o podaní na Ústavný súd SR v súvislosti s paragrafom 363

Žilinka svojim sobotným stanoviskom trio koaličníkov zrejme nepotešil. „Zjavne uniklo pozornosti navrhovateľov, že k otázke ústavnoprávneho postavenia prokuratúry Slovenskej republiky, na čele ktorej stojí generálny prokurátor Slovenskej republiky, sa veľmi jasne a priliehavo vyjadril Ústavný súd Slovenskej republiky v náleze zo dňa 29. septembra 2021, sp. zn. PL. ÚS 25/2020-131,“ pripomenul poslancom na čele s Baránikom generálny prokurátor.

Čo hovorí nález zo septembra tohto roku

A čo sa vlastne v náleze ÚS SR, ktorý spomenul Žilinka, píše? Má to byť podľa slov šéf Generálnej prokuratúry SR tento text: „Ústava priznáva prokuratúre postavenie osobitného ústavného orgánu právnej ochrany obdobne ako verejnému ochrancovi práv (ôsma hlava ústavy). Neupravuje prokuratúru ako súčasť výkonnej moci (v rámci šiestej hlavy). Pôsobnosť prokuratúry sa podľa čl. 149 ústavy neobmedzuje výlučne na ochranu záujmov štátu v trestnom konaní, ale zahŕňa aj ochranu práv a právom chránených záujmov fyzických a právnických osôb. Prokuratúra je orgánom štátnej moci nesúcim znaky ako orgánov výkonnej moci (napríklad pri dozore nad zachovávaním zákonnosti orgánmi verejnej správy), tak aj orgánov súdnej moci (najmä vo vzťahu k oprávneniam v trestnom konaní). Z uvedených skutočností vyplýva relatívne samostatné postavenie prokuratúry v ústavnom systéme Slovenskej republiky, v kontraste s koncepciou, ktorá chápe prokuratúru ako súčasť orgánov výkonnej moci podriadených vláde. Zodpovedá tomu aj spôsob kreácie konkrétneho nositeľa funkcie generálneho prokurátora, ktorého podľa čl. 150 ústavy vymenúva a odvoláva prezident na návrh národnej rady.“

Prokuratúra nie je súčasťou výkonnej moci

Žilinka ešte pripomenul, že o nesprávnosti názoru navrhovateľov o prokuratúre ako súčasti výkonnej moci svedčí aj vymedzenie pôsobnosti medzi zákonodarnou, výkonnou a súdnou mocou. „Žiadna z uvedených mocí nemá oprávnenie ukladať generálnemu prokurátorovi Slovenskej republiky, akým spôsobom má uplatňovať svoje zákonné oprávnenia, ani ako má postupovať v konkrétnej trestnej veci.Je preto nepochybné, že v Slovenskej republike prokuratúra nie je súčasťou výkonnej moci, ako to nesprávne tvrdia navrhovatelia, ktorí naviac prikladajú tomuto tvrdeniu povahu ´rozhodujúceho východiska pre tvrdený nesúlad napadnutých ustanovení Trestného poriadku s Ústavou Slovenskej republiky´,“ uviedol generálny prokurátor.

Podľa Žilinku poslanci zjavne nevedia o čom točia

Žilinka na záver svojho obsiahleho statusu na sociálnej sieti dodal: „Apropo. Predmetom rozhodovania Ústavného súdu Slovenskej republiky nebude ´preskúmanie spôsobu, akým sa používa § 363 Trestného poriadku´, ako to nesprávne tvrdí a prezentuje splnomocnený zástupca navrhovateľov, ale preskúmanie a rozhodnutie, či napadnuté ustanovenia Trestného poriadku sú alebo nie sú v súlade s Ústavou Slovenskej republiky.“

Zdroj: fb/maroš-žilinka-generálny-prokurátor-sr

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Chaos na konzervatívnej scéne
  2. Rozviazané ruky viac ako zákon?
  3. Generálny prokurátor Maroš Žilinka počas tlačového brífingu.
  4. Vicepremiérka a líderka strany Za ľudí Veronika Remišová.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Bojovníka proti paragrafu 363 a jeho dvoch „spoločníkov“ z OĽANO prudko schladil Žilinka

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre