eReport.sk
Mapa regionálnej charakteristiky, COVID AUTOMAT k 9.2.2021 (platný od 15.2.2021). Foto: health.gov.sk

VEĽKÝ PREHĽAD PRAVIDIEL COVID AUTOMATU: Pozrite sa, čo musíte aktuálne dodržiavať!

Každý deň pribúdajú tisícky nakazených, zdravotníci statočne bojujú v nemocniciach o životy pacientov a starajú sa o ich zdravie. Slovensko sa v týchto dňoch riadi pravidlami COVID AUTOMATu, ktorý pripravili odborníci.

Vláda SR zároveň schválila pravidlá v súvislosti so zákazom vychádzania, ktoré na regionálnej úrovni vstupujú do praxe každý týždeň v pondelok. Pravidlá sú odrazom epidemiologickej situácie každého okresu individuálne. Na celoslovenskej ako aj regionálnej úrovni oznamuje zaradenie okresov na základe aktuálnych čísel počtu nových nakazených prípadov, počtu hospitalizovaných a reprodukčného čísla nákazy minister zdravotníctva vždy pre nasledujúci týždeň s predstihom v utorok. Ministerstvo zdravotníctva pripravilo sumár praktických informácií s pravidlami, ktoré aktuálne platia.

Podľa celonárodných kritérií COVID AUTOMATu platí pre našu krajinu štvrtý stupeň varovania (čierna farba). Avšak pre určité nevyhnutné aktivity, ktoré tvoria výnimky zo zákazu vychádzania pre určenie intervalu testovania (nejde o platnosť testu), sú konkrétne okresy rozdelené, na základe regionálnych indikátorov do nižších stupňov. Alert systém COVID AUTOMATu podľa aktuálnej epidemiologickej situácie v nich určuje v jednotlivých častiach Slovenska od dnes, pondelka 15. februára, nasledovné pravidlá.

Čierna farba – IV. stupeň varovania COVID AUTOMATu

(okresy – Partizánske, Dunajská Streda, Galanta, Snina, Nitra, Šaľa, Zlaté Moravce, Revúca, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom, Hlohovec, Piešťany, Trnava a Žiar nad Hronom)

Čo platí v týchto okresoch:

  • odporúčanie – zatvorené školy (ide o odporúčanie v súvislosti s rizikom šírenia sa nového kmeňa koronavírusu na Slovensku a to aj napriek tomu, že COVID AUTOMAT v prípade škôl v čiernych okresoch povoľuje otvorenie materských škôl, základných škôl 1. stupňa prezenčne, otvorenie špeciálnych škôl, ako aj ďalšie ročníky škôl pre deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne max. 5 detí na učiteľa, otvorenie koncových ročníkov SŠ a OU (prezenčne). Práve kvôli otvoreniu škôl už v IV. stupni varovania ministerstvo zdravotníctva pristúpilo k úprave očkovacej stratégie a priorizovalo učiteľov, ktorých očkovanie v týchto dňoch už na Slovensku prebieha.;
  • do práce sa môže ísť iba s negatívnym testom nie starším ako sedem dní,
  • je zakázaný vstup aj výstup z okresu,
  • prechádzať autom cez tieto okresy sa môže, zastavovať by ste v nich nemali,
  • prechádzka v prírode je povolená, len v rámci okresu, a to aj bez potreby preukazovania sa negatívnym testom.
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.