eReport.sk
Vedec a biochemik Pavol Čekan, foto: tasr

Vedec Čekan sa Sputnikom zaočkovať nedá. Toto je dôvod!

Biochemik, odborník na vakcíny a na slovo vzatý profesionál Pavol Čekan, prezradil či sa dá zaočkovať ruským Sputnikom V. Ako to teda je?

Dnes večer Igor Matovič (47) víťazoslávne vybavil u Rusov, že nám dorazili dva milióny vakcíny. Začnú sa podľa Matovičových statusov pichať v priebehu niekoľkých týždňov. Na margo ruskej vakcíny v televíznej relácii na Markíze Na telo prezidentka Zuzana Čaputová diplomaticky povedala, že by svoju rodinu nenechala zaočkovať produktom, ktorý neprejde Európskou liekovou agentúrou, takže Sputnikom V. Igora Matoviča to ale netrápi. Napísal len hrdinský status: „Ako prebrať bratislavskú kaviareň v karanténe z letargie? Kúpiť bez ich láskavého dovolenia Sputnika,” pochválil sa iniciatívou.

Biochemik nesúhlasí

Pavol Čekan (41) vyhlásil, že ruskú vakcínu si pichnúť nedá. „Pokiaľ vakcína Sputnik V neschváli Európska lieková agentúra, osobne sa ňou zaočkovať nedám. Ostatní máte slobodnú vôľu.” Podľa komentárov pod Matovičovými statusmi sa zdá, že davy mu nejásajú. Pavel Čekan o dodávke vakcín nevedel. A myslí si o nej svoje: „Z vedeckého hľadiska nespochybňujem Sputnik V. AK si myslíte, že Gulf Medical University má také vybavenie (personálne, technické, softwerové a laboratórne) ako EMA, tak sa veľmi mýlite. Prepáčte, o schvaľovacom procese neviete asi nič. Keď sa schvaľuje vakcína predstavte si asi jeden veľký kamión dokumentov, ktoré musí EMA prejsť. Nerobí to sama, ale za pomoci všetkých členských štátov, u nás participuje ŠUKL. To nie je vyskúšať vakcínu na ľuďoch vo fáze 3 znova, ako to urobili v SAE, Validačný a schvaľovací proces nie je to isté. Takže, áno veda je apolitická, nezávislá, nemá hraníc. Ale regulačný, schvaľovací a certifikovaný proces je iný podľa krajiny, kde žijete. Lebo nie každý má tie isté zákony či kritéria na bezpečnosť.”

Lietadlo priletelo plne naložené vakcínami

Zdroj: archív P.Č, tasr, Rtvs

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity