eReport.sk
šport
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Varovanie od kardiológov! Počas horúčav sa športu radšej vyhnite

Športovanie je zdravé aj v lete, treba však dať pozor na vysoké teploty, vyhnúť sa priamemu slnku a extrémnej záťaži. Pripomína to primárka ambulantného oddelenia Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave Ivana Šoóšová, ktorá upozorňuje, že teploty nad 35 stupňov Celzia sú pre telo záťažou. 

„Športovanie je vhodné a zdravé, kardiológovia ho odporúčajú, ale aj tu by som povedala – zapojme zdravý rozum. Keď je 35 až 40 stupňov, nie je to najvhodnejší čas na športovanie,“ uviedla pre TASR primárka. Tým, ktorí športujú denne a nechcú pohyb vynechať, odporúča naplánovať aktivity na ráno alebo podvečer, keď nie je tak horúco. „Určite nie na priamom slnku a s extrémnou záťažou,“ doplnila. 

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na snímke muž sa ochladzuje na pieskovisku v Dunaji v srbskom Belehrade 22. júla 2022.
  2. Európu sužujú extrémne horúčavy
  3. Európu sužujú extrémne horúčavy
  4. Na snímke nový komisár pre deti Jozef Mikloško.

Horúčavy sú podľa jej slov záťažou pre organizmus ako taký, ale aj pre srdcovocievny systém. „Organizmus sa vo všetkých prípadoch snaží zachovať rovnovážny stav a platí to aj o jeho tzv. teplotnom komforte. Len čo sú teploty extrémne vysoké, myslí sa nad 35 stupňov, tak je to záťaž pre organizmus a musí sa s tým nejako vyrovnať,“ vysvetľuje Šoóšová. Jednou z foriem je podľa odborníčky napríklad zmena kardiovaskulárneho systému. „Telo sa snaží teplotu tela znížiť tak, že sa viacej potí. To sa deje spôsobom, že sa rozširuje kapilárna sieť, teda rozširujú sa cievne zakončenia, a tak sa zväčšuje plocha, z ktorej sa odparuje teplo,“ priblížila. Dodala, že pri rozširovaní kapilárnej siete dochádza k poklesu krvného tlaku a zároveň sa zvyšuje aktivita srdca (tep) a celý srdcovo-cievny obeh sa zrýchľuje. 

Dôležitá pokrývka hlavy

Odborníčka zároveň pripomína, že priamemu slnku sa treba vyhýbať najmä cez obed. Pri vysokých teplotách odporúča nosiť ľahké, voľné oblečenie. „Najlepšie bavlnené, lebo uľahčuje telu zachovať si tepelný komfort,“ doplnila. Najmä u starších ľudí a detí je podľa nej dôležité nezabúdať na nosenie pokrývky hlavy a piť dostatok tekutín. „Starší ľudia majú znížený pocit smädu, niekedy na to aj zabudnú. Vtedy je vhodné im to pripomínať, respektíve cielene nastaviť, koľko vody vypijú,“ ozrejmila pre TASR Šoóšová s tým, že najlepšie je piť čistú, nie ľadovú vodu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Varovanie od kardiológov! Počas horúčav sa športu radšej vyhnite

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php