eReport.sk
Ilustračná snímka, zdroj:shutterstock

V severozápadných Čechách objavili sídlisko z doby bronzovej


Archeológovia objavili počas vykopávok v meste Podbořany na severozápade Čiech pravekú osadu starú 4000 rokov. Na mieste, kde má stáť nový zberný dvor, našli tiež rozsiahle pohrebisko a aj keltskú keramickú pec z doby laténskej. Informovala o tom v stredu spravodajská televízia ČT24.

Vždy sme našli len maličký rošt s polmetrovým priemerom. A táto (pec) má priemer zhruba 1,2 metra, je dvojkomorová a unikátna,“ popísal technik Ústavu archeologickej pamiatkovej starostlivosti severozápadných Čiech (ÚAPPSZČ) Jaroslav Hladík keltskú pec nájdenú v Podbořanoch.

Okrem pece ukrývala pôda aj hroby prehistorických obyvateľov územia dnešných Čiech. Podľa archeológov ležia výnimočne zachované pozostatky v zemi viac ako 4000 rokov. „Hroby obsahujú milodary. V jednom ide napríklad o štyri keramické nádoby – dve misky a dve menšie šálky,“ uviedol archeológ Vojtěch Peksa.

Nálezy pochádzajú zo staršej doby bronzovej, pre ktorú bolo typické kostrové pochovávanie v radoch. „Mŕtvi boli uložení v skrčenej polohe, na pravom boku hlavou na juh a pohľadom na východ,“ vysvetlil Peksa. Archeologický výskum sa v Podbořanoch skončí počas tohto týždňa. Nájdené predmety budú skúmať odborníci v archeologickom ústave v meste Most, približuje ČT24.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V severozápadných Čechách objavili sídlisko z doby bronzovej