eReport.sk
Polícia rozháňala demonštrantov proti reforme dôchodku slzotvorným plynom
Polícia rozháňala demonštrantov proti reforme dôchodku slzotvorným plynom. Foto: TASR/AP

V Paríži to vrie. Demonštrantov rozháňali vodnými delami a slzotvorným plynom

Francúzska polícia zasahovala vo štvrtok večer slzotvorným plynom a vodným delom voči tisíckam demonštrantom, ktorí sa na námestí v centre Paríža zišli na spontánnom proteste proti dôchodkovej reforme presadzovanej prezidentom Emmanuelom Macronom. Polícia informovala, že zadržala  osem ľudí. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a AFP. 

Na námestí Place de la Concorde neďaleko parlamentu sa zhromaždilo približne 7000 ľudí. Protest sa snažili rozohnať skupiny policajtov s obuškami a štítmi. Nasadené bolo aj vodné delo, nakoľko uprostred námestia demonštranti založili požiar.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Globálne výdavky na zbrojenie dosiahli v roku 2022, v ktorom Rusko napadlo Ukrajinu, nový rekord, keď vzrástli o 3,7 percenta na približne 2,24 bilióna dolárov.
  2. Prázdna stanica Saint Lazare v Paríži v utorok 7. marca 2023. Vo Francúzsku sa v utorok očakávajú rozsiahle výpadky leteckej aj vlakovej dopravy, a to pre nové ohlásené štrajky zamestnancov dopravného sektora namierené proti vládnemu návrhu dôchodkovej reformy.
  3. Francúzsko v stredu zažíva ďalší deň štrajkov a pouličných protestov v súvislosti s dôchodkovou reformou, ktorej schvaľovanie v parlamente sa dostáva do záverečnej fázy.
  4. Štrajk vo Francúzsku proti dôchodkovej reforme

Policajti sa podľa spravodajcov z AFP pokúšali slzotvorným plynom demonštrantov zatlačiť, respektíve dostať ich preč od mosta vedúceho k Národnému zhromaždeniu, a síce dolnej komore parlamentu. 

Spravodajca agentúry Reuters uviedol, že niektorí z demonštrantov hádzali na policajtov dlažobné kocky. 

Francúzska premiérka Elisabeth Borneová predtým vo štvrtok oznámila, že jej vláda presadí – pomocou článku ústavy, ktorý to umožňuje – reformu dôchodkového systému aj bez hlasovania v Národnom zhromaždení. V dolnej komore parlamentu, kde sa o reforme malo práve hlasovať, by totiž menšinová vláda nedokázala získať dostatočnú odporu. Horná komora parlamentu, a síce Senát, kompromisný návrh tejto reformy odobrila ešte vo štvrtok dopoludnia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Paríži to vrie. Demonštrantov rozháňali vodnými delami a slzotvorným plynom

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti