eReport.sk
Na ilustračnej snímke ľudia protestujú vo Francúzsku proti opatreniam Foto: tasr/ap

Ľudia sú v uliciach! Vo Francúzsku broja proti Macronovej reforme!

Štrajky vo Francúzsku proti navrhovaným zmenám v dôchodkovom systéme aj vo štvrtok blokovali dodávky paliva a výrobu elektriny na niekoľkých miestach.

Štrajky vo Francúzsku

Dodávky elektriny sa tak v dôsledku štrajku znížili o 8,2 gigawattu (GW) alebo o 13 % celkovej produkcie v niektorých jadrových, tepelných a vodných elektrárňach, ukázali údaje energetickej spoločnosti EDF. Napriek tomu podľa prevádzkovateľa siete RTE Francúzsko v súčasnosti nedováža elektrinu, čo naznačuje, že domáca ponuka uspokojuje dopyt.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nový český prezident deň po inaugurácii vymenoval ministra, ktorého Zeman odmietal
  2. Vládna kríza na Slovensku počká

Spoločnosť TotalEnergies zase vo štvrtok uviedla, že pre  štrajky opäť nedošlo k dodávkam paliva z jej francúzskych rafinérií. Podobne ani rafinéria Esso na juhu krajiny, ktorú vlastní ExxonMobil, nemohla dodať palivo.

Približne 7 % francúzskych čerpacích staníc sa sťažovalo, že im chýbal aspoň jeden produkt, ale „situácia sa zlepšuje“, tvrdí Olivier Gantois, prezident francúzskej únie pre ropný, energetický a mobilný priemysel UFIP.

Štrajky narúšajú produkciu elektriny a dodávky paliva

Zatiaľ čo cena kontraktov na dieselové produkty v Európe v uplynulých dňoch mierne vzrástla, „celkovo sa nezdá, že by trh reagoval na štrajky rovnakým spôsobom ako v októbri 2022“, povedala Pamela Mungerová, analytička spoločnosti Vortexa, s odvolaním sa na predchádzajúcu vlnu protestných akcií.

Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že väčšina voličov je proti plánu prezidenta Emmanuela Macrona zvýšiť vek odchodu do dôchodku o dva roky na 64 rokov, aj keď vláda tvrdí, že zmena politiky je nevyhnutná na zabezpečenie toho, aby systém neskrachoval.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ľudia sú v uliciach! Vo Francúzsku broja proti Macronovej reforme!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti