Slovákov žije v zahraničí veľa, ba v mnohých krajinách sú ich celé dediny či mestečká. Tak je to aj v Maďarsku, kde žijú slovensky hovoriaci ľudia s koreňmi na našu vlasť. Tých, ktorí používajú svoju rodnú reč, je však u našich južných susedov stále menej, čo by chcel šéf slovenskej diplomacie zmeniť.
Dôležité je starať sa o zahraničných Slovákov
Slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár sa počas tohtotýždňovej návštevy Budapešti stretol s predstaviteľmi slovenskej menšiny v Maďarsku. S predsedníčkou Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku Alžbetou Račkovou a hovorcom Slovákov v maďarskom parlamente Antonom Paulíkom diskutovali o výzvach, potrebách a budúcnosti Sloveniek a Slovákov žijúcich v Maďarsku. TASR o tom dnes informoval Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
„Mal som možnosť bližšie sa informovať o tom, ako tu naša menšina funguje, ako sa organizuje či aké má možnosti aj vzhľadom na podporu od maďarskej vlády. Potešilo ma, že jej predstavitelia myslia na budúce generácie, pripravujú internetový portál s vlastným televíznym a rozhlasovým vysielaním, ktorým budú prinášať rôzne informácie zo života Slovákov žijúcich v Maďarsku a súčasne rekonštruujú slovenský kostol v Budapešti, ktorý by mal byť budúcim centrom stretávania sa Slovákov pri rôznych príležitostiach,“ uviedol Juraj Blanár s tým, že sa bude snažiť nájsť pre tieto aktivity podporu aj zo strany Slovenskej republiky.
Mohlo by vás zaujímať:
Predsedníčka Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku Alžbeta Račková počas stredajšej schôdzky zdôraznila, že ubúda počet tých, ktorí aktívne používajú slovenský jazyk. Blanár preto ocenil aktivity na podporu vzdelávania v slovenčine. Podľa jeho slov vyslala Slovenská republika do maďarských škôl individuálne 11 učiteľov.
„Toto je cesta, ako riešiť nedostatok učiteľov slovenského jazyka v krajinách, kde chýbajú. Pre nás je dôležité, aby sme sa starali o Slovákov žijúcich v zahraničí a aby sme priblížili túto našu komunitu väčšinovému národu. A aby sme nielenže s nimi aktívne komunikovali, ale aby sme ich podporovali, aby sa mohli rozvíjať kultúrne, aby sa mohli vzdelávať a aby mohli udržiavať materinský jazyk,“ dodal šéf našej diplomacie.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
V Maďarsku ubúda počet slovensky hovoriacich ľudí. Blanár, šéf rezortu diplomacie, by to chcel zmeniť