Starosta Kyjeva Vitalij Kličko v utorok ráno oznámil, že v ukrajinskom hlavnom meste bude zavedený 36-hodinový zákaz vychádzania. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Nariadenie o zákaze vychádzania bude v platnosti 36 hodín, a to od utorka večera 20.00 h miestneho času (19.00h SEČ). Ruské invázne sily v posledných dňoch vystupňovali útoky na Kyjev, ktorý sa im už takmer podarilo obkľúčiť.
Starosta Kličko vo svojom vyhlásení označil aktuálnu situáciu v meste za „náročnú a nebezpečnú“. O zákaze vychádzania podľa neho rozhodlo „vojenské velenie“.
Najmenej dvaja ľudia prišli noci v utorok o život pri ruských útokoch na viaceré štvrte v Kyjeve, kde strely zasiahli niekoľko obytných budov. V utorok ráno zároveň otriasli centrom Kyjeva prinajmenšom tri silné výbuchy, z ktorých jeden poškodil aj jednu zo staníc metra. Z trojmiliónového ukrajinského hlavného mesta už od začiatku ruskej invázie z 24. februára ušla viac ako polovica obyvateľov.
Rusko čelí na Ukrajine odporu miestneho obyvateľstva
V mestách, ktoré obsadili ruské jednotky počas invázie na Ukrajinu, čelí Rusko odporu miestnych obyvateľov. Únosy či zadržanie zvolených zastupiteľov v okupovaných mestách a ich nahradenie prokremeľskými činiteľmi totiž narazili nielen na legislatívne prekážky, ale najmä na vzdor a protesty občanov daných miest. V utorok to uviedla spravodajská televízia CNN.
Televízia Sky News v utorok uviedla, že podľa britských tajných služieb sa takéto demonštrácie na podporu riadne zvolených predstaviteľov v posledných dňoch konali v Ruskom okupovaných mestách Cherson, Melitopol a Berďansk.
Britské ministerstvo obrany uviedlo, že Rusko sa v meste Cherson môže pokúsiť usporiadať „referendum“, čo môže byť súčasť jeho plánov na legitimizáciu Chersonskej oblasti ako separatistickej republiky – podobnej ako už existujúce proruské republiky vyhlásené v Doneckej a Luhanskej oblasti.
Obe tieto entity na východe Ukrajiny boli Ruskom ešte pred jeho vpádom na Ukrajinu uznané ako nezávislé štáty. Západ tento krok Moskvy jednoznačne odmietol.
Televízia Sky News pripomenula, že Rusko dosadilo „svojho človeka“ – dovtedajšiu mestskú poslankyňu Halynu Danylčenkovú – na post primátora mesta Melitopol. Došlo k tomu po tom, ako neznáme osoby minulý piatok uniesli zvoleného primátora Ivana Fedorova, ktorého proruské orgány zadržiavajú na neznámom mieste a vyšetrujú ako osobu obvinenú z terorizmu.
Obeťou únosu sa stal minulú nedeľu aj primátor mesta Dniprorudne Jevhen Matvejev. CNN dodala, že politický zápas, ktorý má zabrániť premene okupovaného mesta na odštiepeneckú proruskú republiku, sa odohráva aj v juhoukrajinskom meste Cherson.
Jeho zvolený primátor Ihor Kolychajev podľa CNN vyhlásil, že masové protesty ukazujú, že „Cherson je Ukrajina“. V rozhovore tiež trval na tom, že má kontrolu nad mestom. „Mesto žije v normálnom režime, mestská rada pracuje, všetci poslanci sú v práci, všetky zariadenia sú v prevádzke. Na radnici veje zástava. Cherson je Ukrajina,“ vyhlásil.
Cherson je okupovaný ruskými silami od 3. marca. V posledných dňoch najmenej jeden predstaviteľ chersonskej regionálnej rady varoval, že okupačné sily sa pokúšajú položiť základy pre vyhlásenie tzv. „Chersonskej ľudovej republiky“.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
V Kyjeve zavedú 36-hodinový zákaz vychádzania