eReport.sk
Zdeněk Svěrák, foto: profimedia

Útok na Zdeňka Svěráka. Vraj dáva prednosť peniazom pred dobrými vzťahmi!

Legendárny český herec je na výslní už desaťročia. Patrí medzi najobsadzovanejších umelcov a získal si sympatie mnohých divákov. Teraz však prehovoril muž, ktorý sa so Svěrákom roky súdi.

Syn zosnulého režiséra a scenáristu Ladislava Smoljaka (†78), Filip, je so Zdeňkom Svěrákom (84) už roky na vojnovej nohe. Kedysi boli ako jedna rodina. S hercom a režisérom Smoljakom herec roky úzko spolupracoval. Teraz sa jeho syn Filip snaží domôcť autorských práv, z ktorých pramenia odmeny za otcove diela. Svěráka nevníma ako osobu, ku ktorej je dobré vzhliadať. Označil ho za niekoho, kto vždy uprednostní peniaze pred dobrými vzťahmi.

Nevydarený biznis

Ladislav Smoljak so Svěrákom boli český autorský fenomén. Vdýchli život Járovi Cimrmanovi aj žižkovskému divadlu. Dvojica dokázala tvoriť, ale vzťahy mala vraj vyhrotené. To tvrdí jeden zo synov po známom režisérovi. Nelichotivý charakter herca vraj vnímal už pred desiatkami rokov. „Ako si boli tí dvaja blízki v tvorbe a v zmysle pre humor, tak boli od seba vzdialení v občianskych postojoch. Pre mnoho ľudí je Svěrák symbolom držgrošstva a megalomanstva, čo sa bohužiaľ prejavilo aj na jeho filmovej tvorbe po rozdelení so Smoljakom. V osobnej rovine sa rozišli začiatkom 90. rokov kvôli spoločnej chalupe. Smoljak chcel Svěrákovi predať svoju polovičku za férovú cenu schválenú znalcom. Svěrák ju ale chcel kúpiť za značne nižšiu cenu a urobil všetko, aby ju lacno získal. Naviac o tejto udalosti klamal v dokumente Tatínek, ktorý režíroval jeho syn. Áno, tí dvaja boli veľkí priatelia, pokiaľ spolu nemuseli vyjednávať o majetku,” opísal Smoljakov syn pre CNN Prima News.

Dospelí sú pre neho ako veci

Filip Smoljak nenechal na hercovi nitku suchú: „Svěráka vnímate úplne inak ako dieťa a inak ako dospelý. Je to tým, že deti miluje. V tom mu rozumiem. Deti sú z iného cesta, z ktorého by sme chceli mať celý svet. V takom svete sa cíti šťastný. Deti mu to veria, a preto sú v jeho prítomnosti šťastné a láskavé. Bohužiaľ, ten druh empatie, ktorým sa vciťuje do detí, mu chýba vo vzťahu k dospelým. Dospelý je pre neho niečo ako vec. Buď je potrebná, alebo nie. Potom sa láska k dieťaťu môže premeniť v nenávisť k tomu istému dieťaťu, keď si dovolí vyrásť. A to sa stalo aj mne,” dodal syn režiséra, ktorý sa nehodlá vzdať súdu, hoci jeho súrodenci sa od toho dištancujú.

Zdroj: profimedia

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport