eReport.sk
Ministerka financií USA Janet Yellenová.
Ministerka financií USA Janet Yellenová. Foto: tasr/ap

USA uvažuje o zrušení sankčných ciel na čínske výrobky: Aj toto zvažujeme!

 S cieľom zmierniť rýchlo rastúce spotrebiteľské ceny americká vláda potvrdila, že uvažuje o zrušení sankčných ciel na čínske výrobky. Tie zaviedol predchádzajúci prezident Donald Trump. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Podľa mnohých expertov však zvýšené dovozné clá pocítili americkí spotrebitelia, pričom Trumpove očakávania o výraznom znížení vysokého obchodného deficitu s Čínou sa nenaplnili.

„Aj toto zvažujeme,“ povedala koncom týždňa v rozhovore pre Bloomberg TV americká ministerka financií Janet Yellenová. Ako dodala, vláda skúma, čo je možné urobiť na zmiernenie inflácie a súčasťou tohto procesu je aj preverovanie obchodnej stratégie voči Číne vrátane otázky dovozných ciel. Podľa nej by ich zrušenie malo na infláciu „istý želateľný efekt“.

Prvé kolo sankčných ciel na dovoz čínskych výrobkov zaviedol Trump v roku 2018 po tom, ako obvinil Peking z neférových obchodných praktík.

Inflácia v USA zrýchlila v marci výraznejšie, než sa očakávalo, pričom zaznamenala najvyššiu úroveň za vyše 40 rokov. Podľa údajov ministerstva práce vzrástli spotrebiteľské ceny v Spojených štátoch v marci medziročne o 8,5 %, čo predstavuje najvyššiu infláciu od decembra 1981.

V roku 2020 vyviezla Čína do USA tovary a služby v hodnote 450 miliárd USD, zatiaľ čo Spojené štáty do Číny iba za 165 miliárd USD.    

Prvé kolo sankčných ciel na dovoz čínskych výrobkov zaviedol Trump v roku 2018 po tom, ako obvinil Peking z neférových obchodných praktík. Odštartoval tak obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. Už o rok neskôr zaviedol sankčné clá takmer na všetok dovoz z Číny, ktorý v tom období predstavoval hodnotu vyše 500 miliárd USD (462,24 miliardy eur) ročne. Peking odpovedal rovnakou mincou a uvalil dovozné clá na viaceré produkty zo Spojených štátov.  

Podľa mnohých expertov však zvýšené dovozné clá pocítili americkí spotrebitelia, pričom Trumpove očakávania o výraznom znížení vysokého obchodného deficitu s Čínou sa nenaplnili. Napríklad v roku 2020 vyviezla Čína do USA tovary a služby v hodnote 450 miliárd USD, zatiaľ čo Spojené štáty do Číny iba za 165 miliárd USD.    

Mohlo by vás zaujímať:

  1. ľudia
  2. Sergej Lavrov.
  3. Pouličný predavač s ochranným rúškom predáva rôzne vrtuľky vo verejnom parku v Pekingu 3. mája 2022.
  4. Na ilustračnej snímke šéf vládneho kabinetu Heger, po bokoch sú jeho ministri Matovič s Mikulcom (všetci OĽANO).

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

USA uvažuje o zrušení sankčných ciel na čínske výrobky: Aj toto zvažujeme!

Odoberať
Upozorniť na
guest
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti