Americké ozbrojené sily spustili v nedeľu večer novú vlnu úderov na Irán, ktorej cieľom je ďalšie oslabenie schopnosti Teheránu útočiť na obchodné lode v Hormuzskom prielive. Na sieti X to uviedlo Ústredné velenie americkej armády (CENTCOM), informovala televízia Sky News. Píše TASR.
„Dnes o 17.00 h východoamerického času (23.00 h SELČ) začali sily CENTCOM vykonávať ďalšie údery proti Iránu s cieľom ďalej oslabiť jeho schopnosť útočiť na civilné posádky a obchodné lode prechádzajúce Hormuzským prielivom. Tieto údery nariadil vrchný veliteľ ozbrojených síl, aby vyvodil zodpovednosť voči iránskym silám,“ píše sa v príspevku CENTCOM.
Iránske médiá informovali o výbuchoch na rôznych miestach v provincii Hormozgán, okrem iného na ostrove Kešm, v neďalekom prístavnom meste Bandar Abbás a v mestách Sirik a Džask.
Ide o štvrtú vlnu útokov na Irán od 8. júla, keď americký prezident Donald Trump počas tlačovej konferencie na summite NATO v Ankare nečakane oznámil koniec prímeria s Iránom. Následné údery nariadil ako reakciu na iránsky útok na nákladnú loď M/V GFS Galaxy v Hormuzskom prielive.
Irán najnovšiu vlnu útokov USA na jeho územie odsúdil a uviedol, že zmarila všetky diplomatické snahy z posledných mesiacov. „Americký režim spôsobil návrat neistoty do Hormuzského prielivu a narušenie medzinárodnej lodnej dopravy tým, že otvorene zasahuje do procesu implementácie potrebných opatrení v Hormuzskom prielive zo strany Iránu,“ píše sa vo vyhlásení iránskeho ministerstva zahraničných vecí citovaného agentúrou AFP.
CENTCOM predtým oznámilo, že v rámci tretej vlny útokov na Irán bolo presnou muníciou zasiahnutých približne 140 vojenských cieľov. Za celý týždeň počet zasiahnutých cieľov presiahol 300. Išlo o odpaľovacie zariadenia iránskych rakiet a dronov, námorné základne, sklady munície, komunikačné siete a pobrežné monitorovacie stanice, najmä v provinciách Hormozgán a Búšehr.
Iránske Revolučné gardy na tretiu vlnu útokov okamžite reagovali odpálením balistických rakiet a kamikadze dronov na americké vojenské zariadenia a spojencov USA v regióne. Útoky alebo aktiváciu protivzdušnej obrany hlásili Katar, Bahrajn, Kuvajt, Spojené arabské emiráty a Jordánsko.
Podľa CENTCOM-u neboli pri nich zranení nijakí americkí vojaci. V Kuvajte však boli poškodené pohraničné stanovištia a ropná plošina. Katar potvrdil zranenia najmenej troch civilistov vrátane dieťaťa po páde úlomkov zostrelených dronov.
Zdroj: TASR/X/Sky News













KOMENTÁRE ČLÁNKU :
USA spustili novú vlnu útokov na Irán: Cieľom je strategický Hormuzský prieliv