tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Antony Blinken, americký minister zahraničných vecí
Antony Blinken, americký minister zahraničných vecí. Zdroj: tasr

USA rozširujú politický vplyv. Kvôli Rusku a Číne vymenujú svojho prvého veľvyslanca pre Arktídu

Spojené štáty plánujú vymenovať svojho prvého veľvyslanca pre Arktídu v súvislosti so zvýšenou vojenskou aktivitou Ruska v tomto regióne.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Hala Hartwall Arena 3. mája 2013 v Helsinkách.
  2. Švédska sociálnodemokratická premiérka Magdalena Anderssonová
  3. Na archívnej snímke bývalý šéf zahraničnej rozviedky Lars Findsen.

Veľvyslanec s osobitným poslaním, akreditovaný zastupovať svoju krajinu na medzinárodnej úrovni, bude poverený presadzovaním politiky USA v severnej polárnej oblasti, uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Vedant Patel, ktorého v sobotu citovala spravodajská stanica BBC News.

Bude spolupracovať s ďalšími arktickými štátmi

Mier a stabilita v tomto regióne majú pre USA „rozhodujúci strategický význam“ a sú prioritou ministra zahraničných vecí USA Antonyho Blinkena, dodal hovorca.

Nový ambasádor USA bude spolupracovať s ďalšími siedmimi arktickými štátmi – Dánskom, Fínskom, Islandom, Kanadou, Nórskom, Švédskom a Ruskom -, ako aj s domorodými skupinami a inými zainteresovanými stranami.

Vymenovaním veľvyslanca sa nahradí doterajšia pozícia koordinátora USA pre Arktídu, ktorú zastával kariérny diplomat James DeHart. Nového veľvyslanca čoskoro uvedie do funkcie Blinken, jeho vymenovanie podlieha schváleniu Senátom.

Stoltenberg vyjadril obavy z Ruska a Číny

Oznámenie prichádza v čase, keď Rusko zvyšuje svoju vojenskú prítomnosť v blízkosti severného pólu, zatiaľ čo Čína buduje arktické výskumné stanice. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v piatok varoval pred hrozbami, ktoré v severných polárnych oblastiach predstavujú tieto dve krajiny.

Medzi výzvy podľa neho patrí opätovné otvorenie „stoviek nových a bývalých sovietskych vojenských objektov v Arktíde“ a využívanie ďalekého severu Ruskom „ako testovacieho priestoru pre najmodernejšie zbrane vrátane hypersonických rakiet“. Stoltenberg tiež vyjadril obavy z toho, že Čína preniká do Arktídy v oblasti lodnej dopravy a prieskumu zdrojov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

USA rozširujú politický vplyv. Kvôli Rusku a Číne vymenujú svojho prvého veľvyslanca pre Arktídu

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku