eReport.sk
Budú brať na vojnu aj deti
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr/ap

Ukrajinský parlament v 1. čítaní schválil návrh zákona o mobilizácii. Ktorých mužov sa bude týkať?

 Poslanci ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) v stredu v prvom čítaní schválili návrh zákona o mobilizácii. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Viktor Orbán v štúdiu verejnoprávneho rozhlase Kossuth Rádió.
  2. Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas prejavu na otvorení 59. Mníchovskej bezpečnostnej konferencie v Mníchove 17. februára 2023.
  3. Zelenskyj skupine G7
  4. Nord Stream2 - ilustračné foto

Ešte druhé čítanie

Návrh podporilo 243 zo 450 poslancov. Jeden z nich v aplikácii Telegram pripomenul, že bude nasledovať druhé čítanie a návrh zákona bude ešte doplnený.

Ukrajinská vláda predložila 30. januára do parlamentu návrh zákona o sprísnení pravidiel mobilizácie, aby armáda mala dostatočnú bojovú silu proti ruskej invázii.

Vládny návrh

Návrh parlament vrátil vláde začiatkom januára po tom, čo prvotný návrh vyvolal verejné pobúrenie. Poslanci a analytici vtedy uviedli, že niektoré navrhované ustanovenia porušujú ústavu a predstavujú riziko korupcie.

Navrhované zmeny sa považujú za nevyhnutné, pretože Ukrajina potrebuje posilniť armádu po dvoch rokoch trvajúcej vojne s Ruskom. Kľúčovým ustanovením v návrhu zákona je zníženie vekovej hranice pre mobilizovaných z 27 na 25 rokov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajinský parlament v 1. čítaní schválil návrh zákona o mobilizácii. Ktorých mužov sa bude týkať?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre