eReport.sk
Autá s členmi Medzinárodnej organizácie pre atómovú energiu (MAAE) odchádzajú po návšteve Záporožskej atómovej elektrárni (ZAES) na juhu Ukrajiny 1. septembra 2022 v Záporoží.
Foto: tasr/ap

Ukrajina: Nemáme záchrannú sieť! Svet musí prehodnotiť jadrovú bezpečnosť


Svet musí „prehodnotiť jadrovú bezpečnosť“ po tom, ako Rusko obsadilo najväčšiu európsku atómovú elektráreň v juhoukrajinskom meste Záporožie. Pred utorkovou konferenciou v Paríži to v rozhovore pre agentúru AFP povedal ukrajinský minister pre energetiku Herman Haluščenko.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Budú Rusku čoskoro chýbať peniaze
  2. Všetko kvôli Ukrajine
  3. Spojenci na summite prisľúbili vojenskú pomoc
  4. Kto vlastne šíri hoaxy?

Cieľom medzinárodnej konferencie, ktorú organizuje Francúzsko, je zabezpečiť financovanie obnovy poškodenej infraštruktúry na Ukrajine a posilniť podporu Kyjeva v boji proti ruskej okupácii. Za uplynulé dva mesiace cielené ruské útoky zničili najmenej 40 percent ukrajinskej energetickej infraštruktúry. Haluščenko preto na konferencii požiada o potrebné zariadenia a finančné prostriedky, aby Ukrajinci zvládli zimu.

Jadrová bezpečnosť je ohrozená

V pondelkovom rozhovore Haluščenko povedal, že ruská invázia na Ukrajine „úplne mení naše chápanie jadrovej bezpečnosti“. Ako bod obratu označil práve obsadenie Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES). ZAES, ktorá sa nachádza na východe Ukrajiny, v marci obsadili ruské jednotky a v jej okolí pokračuje ostreľovanie.

„Nikto nečakal, že niekto dokáže dobyť jadrovú elektráreň… Táto situácia nás absolútne núti prehodnotiť, čo by sme mali robiť z hľadiska bezpečnosti,“ povedal Galuščenko pre agentúru AFP.

Svetová hrozba

Obsadenie jadrovej elektrárne Ruskom „zničilo“ podľa ministrových slov akékoľvek zdanie záchrannej siete, ktorú poskytujú dohody uzatvorené západnými krajinami a Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE).

Podľa Galuščenko sa otázka bezpečnosti jadrových elektrární týka nielen Ukrajiny, ale všetkých krajín sveta. „Znamená to, že akékoľvek rakety, ktoré by mohli letieť, povedzme, až 2000 kilometrov, by mohli zasiahnuť akýkoľvek jadrový reaktor,“ dodal.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajina: Nemáme záchrannú sieť! Svet musí prehodnotiť jadrovú bezpečnosť

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre