eReport.sk
Ukrajinská vicepremiérka zodpovedná za otázky utečencov Iryna Vereščuková. Foto: wikipedia

Ukrajina na svojom území eviduje takmer päť miliónov vnútorne vysídlených osôb

Ukrajina na svojom území eviduje približne päť miliónov vnútorne vysídlených osôb. S odvolaním sa na tamojšie úrady o tom v nedeľu informovala agentúra DPA.

Ukrajinská vicepremiérka zodpovedná za otázky utečencov Iryna Vereščuková pre štátnu televíziu uviedla, že krajina v súčasnosti eviduje 4,9 milióna registrovaných vnútorne vysídlených osôb.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Výzva Richardovi Dírerovi. Nový poslanec vyzýva moderátora TA3, aby zaujal postoj k niekoľkým aktuálnym témam.

V poslednom období počet vysídlencov výrazne nestúpol

Od začiatku rozsiahlej ruskej vojenskej ofenzívy vo februári 2022 bolo nútených opustiť svoje domovy v rámci Ukrajiny 3,6 milióna ľudí. Predtým sa vnútorne vysídleným stal v dôsledku bojov, ktoré od roku 2014 prebiehali na Donbase na východe Ukrajiny, viac než milión obyvateľov. Moskvou ovládané jednotky vtedy obsadili časti ukrajinskej Doneckej a Luhanskej oblasti.

V poslednom období počet vnútorne vysídlených osôb na Ukrajine výrazne nestúpol, citovali Vereščukovú v nedeľu miestne médiá. Niektorí evakuovaní občania sa vrátili do svojich domovov. „Zamerali sme sa na august, september, október a november – nárast približne o 10.000, plus-mínus. Na celoštátnej úrovni je to malý počet,“ podotkla. Situácia je zároveň v súlade s dianím na bojisku. Pretože na frontovej línii na východe a juhu krajiny došlo len k nepatrným zmenám.

Vyše šesť miliónov Ukrajincov ušlo do zahraničia

Podľa údajov vysokého komisára OSN pre utečencov ušlo dočasne alebo natrvalo do zahraničia ďalších zhruba 6,2 milióna Ukrajincov. Len v rámci Európy registrovali takmer 5,8 milióna utečencov. Pred začiatkom ruskej vojenskej invázie mala Ukrajina zhruba 41,4 milióna obyvateľov.

Vnútorne vysídlené osoby na Ukrajine majú opakovane problémy s vyplatením štátnej pomoci a ťažkosti nájsť si na nových miestach pobytu bývanie a prácu, konštatuje DPA. Integrácia takýchto utečencov je úloha, ktorá potrvá roky. A bude aj pretrvávať po skončení vojny, upozornila Vereščuková. V tejto súvislosti poukázala na vládne úverové programy určené pre takýchto ľudí na nový začiatok, na ktoré Nemecko prispelo sumou 35 miliónov eur.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajina na svojom území eviduje takmer päť miliónov vnútorne vysídlených osôb

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie