eReport.sk
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.
Heiko Maas. Foto: tasr/ap

Ukrajina chce od Nemecka zbrane kvôli Rusku: Berlín má jasný postoj!

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba dúfa, že spojenci ako napríklad Nemecko neoľutujú, že odmietli žiadosť Ukrajiny o dodávky zbraní, ak Rusko spustí útok. Kuleba sa tak vyjadril v stredu na návšteve Berlína, uviedla tlačová agentúra AP.

Citlivú tému otvoril pred nemeckým ministrom zahraničných vecí Heikom Maasom. Obaja sa však zhodli, že dlhotrvajúci konflikt medzi Kyjevom a separatistami na východe Ukrajiny, podporovanými Moskvou, je potrebné vyriešiť politickou cestou.

Nemecko už skôr vylúčilo možnosť dodávať zbrane Ukrajine a tento postoj zopakoval Maas aj v stredu na tlačovej konferencii. Zdôraznil, že jeho krajina si želá stať sa sprostredkovateľom medzi Ukrajinou a Ruskom pri riešení konfliktu.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

Dmytro Kuleba, šéf ukrajinskej diplomacie. – Foto: tasr

Maas spomenul nedávne rozhovory s francúzskym ministrom zahraničných vecí Jeanom-Yvesom Le Drianom a šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Nemecký minister dodal, že tieto rozhovory “by boli výrazne kratšie, než v skutočnosti boli, keby som oznámil, že sme sa rozhodli zásobovať jednu stranu konfliktu zbraňami”.

Kuleba: Veľmi dúfam, že nikto neoľutuje

Kuleba povedal, že Kyjev oceňuje rozhodnutie Nemecka sústreďovať sa na hľadanie politického riešenia, ale dodal, že ak tieto snahy zlyhajú a Rusko na jeho krajinu zaútočí, potom “bude Ukrajina v slabšej pozícii, lebo Rusko má oveľa lepšie zbrane”.

“Veľmi dúfam, že k tomu nedôjde,” vyhlásil Kuleba prostredníctvom tlmočníka a dodal: “Veľmi dúfam, že nikto neoľutuje, že nepomohol zlepšiť šance Ukrajiny na sebaobranu.”

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport