eReport.sk
Volebná miestnosť v Černovicích u Brna počas českých parlamentných volieb v Brne 8. októbra 2021.
Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

Účasť v českých parlamentných voľbách je vysoká, hlásia niektoré obvody


Druhý deň pokračujú v sobotu v Česku voľby, ktoré rozhodnú o zložení Poslaneckej snemovne v ďalších štyroch rokoch. Mnohé obvody hlásia veľkú volebnú účasť, v piatok večer niekde presahovala až 50 percent, všíma si spravodajský server Novinky.cz.

Pred štyrmi rokmi bola podľa tohto zdroja účasť za obidva dni 60,84 percenta oprávnených voličov – v sobotu však býva záujem nižší. Veľký záujem je o tieto voľby aj v zahraničí, poznamenávajú Novinky.cz.

Zmierni sa výhoda pre víťaza volieb

Tento rok sa hlasy budú po prvý raz prepočítavať na mandáty podľa nových pravidiel. Namiesto d’Hondtovej metódy sa použije Imperialiho kvóta. Každá strana dostane v danom kraji toľko mandátov, koľkokrát sa kvóta vojde do počtu platných hlasov pre túto stranu. Zmierni sa tým výhoda pre víťaza volieb, vysvetľujú Novinky.cz, on-line magazín denníka Právo.

Členka komisie v jednom z volebných obvodov v severomoravskom okrese Šumperk pre Právo povedala, že účasť na voľbách je zatiaľ najvyššia zo všetkých volieb, ktoré si pamätá. Prišlo údajne aj veľké množstvo mladých ľudí. Veľký záujem o voľby bol už v piatok okrem ďalších územných celkov i v Libereckom kraji na severe Čiech a rovnako aj v hlavnom meste Praha.

Šéf strany Prísaha verí, že prekoná päťpercentnú hranicu

V sobotu predpoludním odvolil v Brne predseda hnutia Prísaha Robert Šlachta. Uviedol, že verí, že jeho hnutie prekoná päťpercentnú hranicu nevyhnutnú na vstup do Snemovne, českého parlamentu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Voľby v Českej republike
  2. Zuzana Majerová Zahradníková.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Účasť v českých parlamentných voľbách je vysoká, hlásia niektoré obvody

Dnes…

Aktuálne