eReport.sk
Poslanci nemeckého Spolkového snemu v Berlíne. FOTO TASR/AP Members of the German government with German Chancellor Olaf Scholz, first row center, listen to Ukraine President Volodymyr Zelenskyy during his virtual address to the parliament Bundestag at the Reichstag Building in Berlin, Germany, Thursday, March 17, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)

Nemeckí „odborníci“ v parlamente to opäť „zabili“. TÚTO šialenosť predsa nemôžu myslieť vážne!


Nad použitím vojsk NATO v bojoch proti Rusku na Ukrajine sa síce vážne uvažovalo, odrazu ale bolo po tejto myšlienke hrobové ticho. Ticho preto, že politici z viacerých krajín potajomky rozmýšľajú nad tým, ako vyslať svojich vojakov bojovať a zomierať na Ukrajinu. A to napriek tomu, že ruský prezident Vladimir Putin ich pred takýmto krokom varuje s tým, že to môže mať nedozierne následky. Vojnových štváčov, a najmä tých z Nemecka, to ale neodrádza.

AfD špekuľuje, ako na to

Nasadením pozemných jednotiek členského štátu NATO na Ukrajine by sa automaticky nestali všetky ostatné krajiny Aliancie účastníkmi konfliktu s Ruskom. Vyplýva to zo zatiaľ nepublikovanej správy odborného panelu nemeckého parlamentu, na ktorú sa podľa TASR odvoláva agentúra DPA. „Ak členský štát NATO koná jednostranne – teda nie v rámci vopred rozhodnutej operácie NATO a mimo vojenských veliteľských štruktúr NATO – ani NATO ako celok, ani ostatné partnerské štáty NATO sa nestávajú stranami konfliktu,“ uvádza sa v správe výskumných služieb dolnej komory nemeckého parlamentu (Bundestag).

Ak členský štát NATO koná jednostranne – teda nie v rámci vopred rozhodnutej operácie NATO a mimo vojenských veliteľských štruktúr NATO – ani NATO ako celok, ani ostatné partnerské štáty NATO sa nestávajú stranami konfliktu.

Správa odborného panelu nemeckého parlamentu

Francúzsky prezident Emmanuel Macron koncom februára odmietol vylúčiť vyslanie západných vojsk na Ukrajinu v budúcnosti. Nemecký kancelár Olaf Scholz aj ďalší európski lídri takúto myšlienku však jasne odmietli. Nemecká poslankyňa Beatrix von Storchová za krajne pravicovú stranu Alternatíva pre Nemecko (AfD) si v reakcii vyžiadala od odborníkov posudok toho, aký vplyv by malo nasadenie pozemných jednotiek štátom NATO na tzv. aliančný prípad, v ktorom sú členovia NATO povinní sa navzájom podporovať.

Zneužijú napokon Článok 5?

„Ak sa vojská členského štátu NATO zapoja do kolektívnej sebaobrany (článok 51 Charty OSN) v prospech Ukrajiny v prebiehajúcom konflikte (medzi Ruskom a Ukrajinou) a sú napadnuté druhou stranou konfliktu (Ruskom) v priebehu bojov v oblasti konfliktu, nejedná sa o prípad podľa článku 5 NATO,“ vysvetlili nemeckí experti vo svojej správe. Článok 5 zakladajúcej zmluvy NATO hovorí, že útok na jedného člena Aliancie je útokom na všetkých a všetci členovia NATO príjmu kroky potrebné na ochranu napadnutého spojenca.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Poľsko, armáda, vojaci
  2. Meloniová odkazuje Zelenskému.
  3. Ruský prezident Vladimir Putin.
  4. Na kombosnímke zľava Emmanuel Macron a Olaf Scholz.
  5. Zachránilo by ho náboženstvo?

Tento článok bol zatiaľ aktivovaný iba raz – po teroristických útokoch na Spojené štáty v septembri 2001. Nemeckí odborníci v tejto súvislosti zdôraznili skutočnosť, že článok 5 NATO sa vzťahuje len na členské štáty Aliancie a ich jednotky, ktoré boli napadnuté na svojom území alebo nad ním.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nemeckí „odborníci“ v parlamente to opäť „zabili“. TÚTO šialenosť predsa nemôžu myslieť vážne!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: