eReport.sk
Dobré správy
Na snímke europoslanec Robert Hajšel. Foto: tasr

Europoslanec Hajšel: Slováci chcú pomáhať, ale nepodporujú dodávky zbraní na Ukrajinu


Výsledky najnovšieho oficiálneho prieskumu verejnej mienky Eurobarometer odhaľujú niektoré zaujímavé názorové tendencie v Európskej únii a na Slovensku a v niektorých otázkach priepastné rozdiely medzi nimi. Píše to na sociálnej sieti poslanec Európskeho parlamentu Robert Hajšel (SMER – SSD).

„Nie je asi prekvapením, že tie najväčšie rozdiely medzi priemerným európskym a slovenským pohľadom sa týkajú Ukrajiny,“ dodáva europoslanec. Pokiaľ ide o financovanie nákupu a dodávok vojenského vybavenia Ukrajine, 64 percent je priemer EÚ a iba 37-percentná podpora takémuto nákupu a dodávkam je na Slovensku. Pokiaľ ide o sankcie voči ruskej vláde, ruským spoločnostiam a jednotlivcom, je tento rozdiel 72 verzus 51 percent.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Patova situácia
  2. HLAS - sociálna demokracia
  3. Branislav Becík
  4. Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Wlachovský, Foto: tasr

Chcú pomáhať, ale sú proti dodávkam zbraní

„Slováci ale aj napriek rastúcim životným nákladom naďalej podporujú prijímanie ľudí utekajúcich z Ukrajiny pred vojnou. Takýto postoj má až 78 percent. Čo je len o niečo nižšie číslo ako priemer EÚ.,“ uvádza europoslanec.

Dodáva, že Slováci jednoducho chcú pomáhať Ukrajincom, ale sú proti financovaniu dodávok zbraní na Ukrajinu. A sú oveľa opatrnejší aj vo vzťahu k sankciám voči Ruskej Federácii.

Na prvom mieste sú obavy z inflácie

„Toľko skloňované klimatické zmeny ako predmet obavy klesol podľa tohto Eurobarometra u Európanov až na štvrté miesto. Až za obavy z medzinárodnej situácie a migrantov. Zatiaľ čo na prvom mieste sa u priemerného Európana vyníma obava z inflácie a zvyšujúcich sa životných nákladov,“ uvádza ďalšie výsledky prieskumu Hajšel.

Slováci majú, ako píše, najväčší strach z medzinárodnej situácie.A až potom z rastúcich cien a životných nákladov, a to napriek tomu, že inflácia na Slovensku patrí stále medzi najvyššie v EÚ.

Slováci dôverujú únii i vláde menej

Európskej únii dôveruje 47 percent, národným vládam iba 32 percent. Ale na Slovensku sú tieto čísla v prípade dôvery v EÚ nižšie (44) alebo v prípade vlády oveľa nižšie (19).

„Keďže tento prieskum realizoval Eurobarometer niekedy v júni, čiže keď predchádzajúcu vládu OĽANO a spol striedala tzv.úradnícka vláda pani prezidentky Zuzany Čaputovej,“ uzatvára europoslanec.

Zdroj: fb/roberthajseleu

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Europoslanec Hajšel: Slováci chcú pomáhať, ale nepodporujú dodávky zbraní na Ukrajinu

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne