eReport.sk
David Satterfield
David Satterfield. Foto: tasr/ap

Turecko si predvolalo veľvyslanca USA po uznaní genocídy Arménov

Turecké ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo veľvyslanca Spojených štátov v Ankare na protest proti rozhodnutiu amerického prezidenta Joea Bidena oficiálne uznať vyvražďovanie Arménov v období Osmanskej ríše za genocídu. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP.

Námestník tureckého ministra zahraničných vecí Sedat Önal sa v sobotu neskoro večer stretol s americkým veľvyslancom Davidom Satterfieldom, aby mu predložil dôrazné odmietavé stanovisko Ankary k tomuto rozhodnutiu.

“Toto vyhlásenie (amerického prezidenta) nie je podložené medzinárodným právom a ublížilo Turkom, otvorilo ranu v našich vzťahoch, ktorú bude ťažké zahojiť,” uviedlo turecké ministerstvo. Biden v sobotu naplnil svoj predvolebný prísľub, keď ako prvý prezident USA označil zavraždenie približne 1,5 milióna etnických Arménov v Osmanskej ríši v rokoch 1915-18 za genocídu.

Na vyhlásenie Bieleho domu okamžite reagovali odsúdením tureckí činitelia a turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu obvinil Spojené štáty z pokusu prepísať dejiny. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa zatiaľ k záležitosti verejne nevyjadril.

Turecko odmieta používanie výrazu genocída pre udalosti zo zmienených rokov s argumentom, že pri nich zahynuli Turci aj Arméni. Ankara vyzvala na vytvorenie spoločnej historickej komisie, ktorá by sa touto otázkou zaoberala.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport