tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v roku 2016
Recep Tayyip Erdogan na archívnej snímke. Zdroj: shutterstock.com

Turecko nebude ďalej komunikovať s gréckymi predstaviteľmi! Premárnili ste možnosť, odkazujú Gréci

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že ďalej odmieta rokovať s predstaviteľmi Grécka pre pokračujúci spor nad ostrovmi a vzdušným priestorom v Egejskom mori.

„Už s nimi nebudeme mať bilaterálne stretnutia,“

povedal Erdogan v tureckom parlamente. „Viete, že sme s Gréckom mali dohodu o strategickom stretnutí rady. Včera som nášmu ministrovi zahraničných vecí oznámil, že túto dohodu rušíme,“ pokračoval.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
  2. Ukrajinský prezident Volodymyr ZelenskyjTurecko a Grécko uzavreli túto dohodu o rozvíjaní vzájomnej spolupráce ešte v roku 2010. Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis v máji americkému Kongresu povedal, že prelety tureckých bojových lietadiel nad gréckymi ostrovmi boli „otvorenými aktmi agresie, ktoré porušujú grécku suverenitu a územné práva“. Toto vyjadrenie značne zvýšilo napätie medzi Ankarou a Aténami.

Máme toho dosť

Erdogan tvrdí, že Mitsotakis počas nedávnej návštevy Spojených štátov nabádal amerických predstaviteľov, aby Ankare nepredali stíhačky typu F-16, uviedli turecké provládne médiá. „Chodí do Spojených štátov, negatívne o nás hovorí pred Kongresom. Už toho máme dosť,“ povedal turecký prezident v parlamente bez spomenutia mena gréckeho premiéra.

Premárnená možnosť


Grécky premiér tento týždeň v Bruseli uviedol, že sa nebude púšťať do vymieňania osobných urážok s Erdoganom. Podľa jeho slov Turecko ohrozuje jeho krajinu a Ankara „premárnila možnosť“ na zlepšenie vzťahov.

Tureckí predstavitelia tvrdia, že Grécko rozmiestnilo na ostrovoch v Egejskom mori vojakov, čo je v rozpore s mierovými zmluvami podpísanými po prvej a druhej svetovej vojne. Atény na margo týchto tvrdení uviedli, že vojaci sú na ostrovoch v Egejskom mori pre to, lebo tu sú tureckí vojaci, bojové lietadlá a výsadkové lode.

Spochybňovanie suverenity je neprijateľné


Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v utorok zopakoval, že ak bude Grécko naďalej posielať vojakov na ostrovy v Egejskom mori, Ankara spochybní jeho suverenitu nad týmto územím. Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok podporil Atény a odsúdil akékoľvek spochybňovanie suverenity gréckeho územia. Nemeckí vládni predstavitelia uviedli, že akékoľvek otázky týkajúce sa suverenity členských štátov EÚ sú „neprijateľné“ a vyzvalo oba štáty, aby naďalej komunikovali.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Turecko nebude ďalej komunikovať s gréckymi predstaviteľmi! Premárnili ste možnosť, odkazujú Gréci

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku