tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: tasr/ap

„Divočina“ na výročie protivládnych protestov v Turecku: Zasahovať musela polícia

Mnohí si zrejme ešte pamätajú mohutné protivládne protesty v Turecku, ktoré pred deviatimi rokmi viedli takmer k pádu prezidenta a vlády. Tí sa, aj zásluhou tvrdých opatrení, napokon pri moci udržali. Pripomenutie si týchto dní boli ale opäť v znamení potýčok protestujúcich s políciou a zatýkaní.

Polícia v tureckom meste Istanbul zadržala v utorok v okolí hlavného námestia Taksim 170 osôb spomedzi protestujúcich, ktorí sa zhromaždili, aby si pripomenuli začiatok protivládnych demonštrácií spred deviatich rokov. TASR prevzala správu z agentúry Reuters.

Organizátor protestov Kuvala dostal doživotný trest

Okolo 1000 účastníkov protestu nieslo fotografie ľudí, ktorí boli odsúdení na väzobné tresty za organizovanie protestov proti vláde v roku 2013, ako aj tých, čo zahynuli počas vtedajších policajných zásahov. Poriadková polícia so štítmi dav ľudí zablokovala a na ich rozohnanie použila aj slzotvorný plyn. „Erdogan odíde. Nie je iná možnosť,“ skandovali demonštranti. Protivládne protesty v Turecku v roku 2013 sa začali ako vlna odporu voči spornému stavebnému projektu, ktorému mal padnúť za obeť populárny park Gezi pri istanbulskom námestí Taksim. Prerástli však do jednej z prvých veľkých demonštrácií proti vláde vtedajšieho premiéra a súčasného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Erdogan odíde. Nie je iná možnosť.

Pokrik protestujúcich v Turecku v roku 2013

Turecký súd v apríli uznal za vinných z organizovania a financovania protestov osem osôb vrátane ľudskoprávneho aktivistu, podnikateľa a filantropa Osmana Kavalu. Súd udelil Kavalovi doživotný trest odňatia slobody, zvyšné osoby dostali 18-ročný trest väzenia. Všetci z nich obvinenia odmietli s tým, že protesty v celej krajine vypukli spontánne a účasť na nich bola chránená ústavnými právami.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
  2. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
  3. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v roku 2016
  4. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v roku 2016

Západné krajiny a ľudskoprávne organizácie považujú proces s Kavalom za zmanipulovaný a politicky motivovaný, ktorého cieľom je umlčať kritikov Erdoganovho režimu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

„Divočina“ na výročie protivládnych protestov v Turecku: Zasahovať musela polícia

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku