eReport.sk
Mrazivé správy z Turecka
Zemetrasenie s magnitúdou 7,8 zasiahlo v noci na pondelok oblasť na juhovýchode Turecka blízko hraníc so Sýriou. Foto: tasr/ap

Turecká vláda pod paľbou kritiky: 24-tisíc mŕtvych i pre jej zlyhanie!


Turecká vláda pod paľbou kritiky. Záchranári pokračujú aj v sobotu v prehľadávaní trosiek po pondelkovom zemetrasení v Turecku a Sýrii. Počet obetí sa blíži k 24.000 a šance na nájdenie živých ľudí klesajú. Situáciu miliónov ľudí v oblasti zhoršujú zimné mrazy.

24-tisíc mŕtvych

Podľa úradov a zdravotníkov v Turecku zomrelo 20.318 ľudí a v Sýrii 3.553 ľudí. Potvrdený celkový počet obetí tak stúpol na 23.871. Turecká vláda čelí kritike za riešenie následkov  katastrofy. „Ľudí, ktorí nezomreli na zemetrasenie, nechali zomrieť v chlade,“ povedal Hakan Tanriverdi v provincii Adiyaman agentúre AFP.

Turecká vláda pod paľbou kritiky

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok po prvý raz pripustil, že jeho vláda nebola schopná pomôcť „tak rýchlo, ako sme si želali“. To môže ovplyvniť aj nadchádzajúcu predvolebnú kampaň. Úrady uvádzajú, že pri zemetrasení bolo zničených alebo vážne poškodených 12 141 budov. Polícia v piatok zadržala dodávateľa, ktorý sa snažil utiecť z krajiny, pretože jeho stavba nevydržala zemetrasenie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pápež František
  2. Veľkorysá Únia

Podľa odhadov OSN sa v Turecku ocitlo bez prístrešia najmenej 590.000 ľudí a 284.000 v Sýrii, ktorí potrebujú potravinovú pomoc. Svetový potravinový program OSN na poskytnutie potravinových prídelov pre nich požiadal o 77 miliónov dolárov.

OSN vyzvala

OSN v piatok vyzvala znepriatelené strany v postihnutej oblasti, aby umožnili prístup humanitárnej pomoci. Zakázaná Strana kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Ankara a jej západní spojenci považujú za teroristickú skupinu, oznámila dočasné zastavenie bojov.

V severozápadnej Sýrii ovládanej povstalcami sú asi štyri milióny ľudí odkázaných na humanitárnu pomoc, ale za tri týždne tam neprišla žiadna pomoc z oblastí kontrolovaných vládou. Iba dva pomocné konvoje prekročili tento týždeň hranicu z Turecka.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Turecká vláda pod paľbou kritiky: 24-tisíc mŕtvych i pre jej zlyhanie!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: